/ 29 Ağustos 2012, Çarşamba / İlaç Rehberi


Zyrtec 10 Mg 10 Oral Damla formulü, Zyrtec 10 Mg 10 Oral Damla endikasyonları, Zyrtec 10 Mg 10 Oral Damla kullanım şekli ve dozu:

Solunum Sistemi-Antihistaminik

Formülü:
Oral Damla:Cetirizine 2HCl,10 mg/ml
Şurup:Cetirizine 2HCl,1 mg/ml
Film Tablet:Cetirizine 2HCl,10 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Mevsimsel allerjik rinit (saman nezlesi), yıl boyu süren allerjik rinit (pereneal allerjik rinit), akut-kronik ürtiker ve anjiyoödem, fiziksel etkenlere bağlı ürtiker (dermografizm), allerjik konjunktivit, atopik ekzema gibi allerjik dermatozlar ve prüritte endikedir.

Kontrendikasyonları:
Setirizine karşı duyarlı olan kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Taşıt ve tehlikeli makina kullananlarda önerilen dozlar aşılmamalıdır. Uyuşukluk yapabileceği düşünülerek tedbirli olunmalıdır. Sağlıklı gönüllülerde yapılan çalışmalarda, önerilen dozlarda setirizinin psikomotor performansı ve subjektif olarak modu etkilemediği gösterilmiştir. Birlikte 0.631 g/kg alkol alımının tek başına alkolün oluşturduğu etkileri potansiyalize etmediği bildirilmiştir. Ancak genel olarak antihistaminik ilaçlarla birlikte alkol ve diazepamın kullanılmasından kaçınılmalıdır. Gebe ve emziren kadınlarda kullanım güvenliği kanıtlanmamıştır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanacak doz yarıya indirilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Psikomotor fonksiyonlarla ilgili objektif testlerde setirizinle rastlanan sedasyon sıklığının plasebodaki kadar olduğu anlaşılmıştır. Nadir olarak aşırı duyarlılık, baş ağrısı, uyku hali, ajitasyon, ağız kuruluğu ve gastrointestinal yakınmalar gibi hafif ve geçici yan etkiler bildirilmiştir.

İlaç etkileşimleri:
Diğer sedatiflerle birlikte kullanılacağı zaman dikkatli olunmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:
-Tablet:Erişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda 1×1 tablet/gün Renal yetmezliği olanlarda günde 1/2 tablet uygulanır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
-Oral Damla:30 kg’nın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde günde tek doz 20 damla; 30 kg’nın altındaki 2-12 yaş arası çocuklarda günde tek doz 10 damla uygulanır.
– Şurup: 30 kg’nın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde günde tek doz 2 ölçek; 30 kg’nın altındaki 2-12 yaş arası çocuklarda günde tek doz 1 ölçek uygulanır.

Bir önceki yazımız olan A-ferin başlıklı makalemizde 30 Forte Film Tablet, A-ferin prospektüsü ve aferin hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.