/ 10 Aralık 2012, Pazartesi / Estetik ve Güzellik


İlerleyen yaşlarda daha bakımlı ve güzel görünmek için yüz gerdirme ameliyatlarına başvuran kadın sayısı oldukça arttı. Yüz gerdirme ameliyatı nasıl yapılır? Yüz gerdirme ameliyatının sakıncaları var mıdır?

Yüzün yaşlanması genellikle vücudu yaşlanmasıyla paralel giden kaçınılmaz bir biyolojik fenomendir. Ancak yüz derisi güneş ışığına ve diğer dış faktörlere daha fazla maruz kaldığından başka alanlardan daha hızlı yaşlanma eğilimi gösterir.Bu durumda burun ile ağız arasında derin çizgiler oluşabilir; çene çizgisi gevşekçe büyür ve boyunda yağ depolanması ortaya çıkabilir. Derinin yaşlanmasıyla birlikte deri yapısında bulunan elastik lifler azalır, deri altı yağ dokusu incelir. Böylece giderek artan ve derinleşen kırışıklar ve çizgiler ortaya çıkar. Buna yüzün yaşlanması diyoruz.

Yüz germe işlemi, hastanın gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır.Yapılacak ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz, ama aslında saati geri çevirir. Sıklıkla 40 yaşın üzerindeki erkek ve bayanlara uygulanır.

İdeal yüz germe, kişiyi memnun edececek şekilde yeterli değişiklikleri yapmalı ve bunları yaparken de iz bırakmamalıdır. Günümüzde uygulanan yötemler klasik yüz germe ve askılama teknikleridir.Yöntem seçiminde hastanın yaşı,deri tipi,yüz ve boyun bölgesinde sarkan derinin miktarı rol oynar.

Klasik yüz germe operasyonunda; kesilerin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzünüzün yapısına ve cerrahınızın tekniğine bağlıdır. Kesi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden başlar, kulağın önündeki doğal çizgiden (veya kulağın önündeki kıkırdağın içinden) uzar, ve oksipital bölgeye doğru kulak lobülünün arkasından devam eder. Boyunda da sarkma mevcutsa çenenin altına küçük bir kesi yapılabilir. Genellikle boyunda konturu düzeltmek için boyundan yağ dokusu aspire edilir, sonra alttaki kas dokusu gerginleştirilir.Yüz ve kulak arkasındaki deri yukarı ve çapraz yukarı doğru çekilir ve fazlalık çıkartılır. Sarkmış olan yüzün alt tabakaları dikişlerle sağlamlaştırılır.Kesiler uygun dikişler ile kapatılır. Cerrahi sonrası, Kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. Tüm yüze kompresif bandaj uygulanıp operasyon sonlandırılır. Yüz Germe
Asma yöntemi ise kronolojik yaşı daha genç olan ve yumuşak dokuda sarkıklığı olup henüz deride bariz deformasyon olmayan hastalara uygulanan kalıcı modern yöntemdir. Bu yöntem ile yüzün orta kısmı, boyun, kaş elevasyonu kalıcı ve istenen düzeyde sağlanır Kısa izli yüz germe, klasik yüz germe operasyonlarına bir alternatiftir. Özellikle seçilmiş ve buna uygun hasta grubunda tercih edilir.

Özellikle erken yaşlanma belirtilerine sahip, bunlardan kurtulmak isteyen ve çok kısa zamanda iyileşmek isteyen kişilere uygundur. Sınırlı bir erişim sağlamakla beraber adından anlaşılacağı gibi kulak önü insizyonu, kulak memesinden dönerek yapılarak kısa insizyon deri küçültülerek gerginleştirilmesine imkan verir. Boyun konturlarına daha az müdahale edilebilir.
Bu operasyon yanakta daha derin dokulara ( SMAS ) da müdahale edebilmeye imkan verir. Yüz daha doğal ve daha iyi gerilebilir bu yöntemle. Üzerindeki deri ise tekrar kaldırma işlemi ardından tekrar yapışır. Bu operasyondan sonra aynı gün hastaneden çıkılabilir. Bu operasyonla beraber boyun germe veya boyun yağ çekme ( liposuction ) kombine edilebilir. Aynı zamanda yüz orta germe ( mid-face lift ) ki bu işlemde alt göz kapağı insizyonu veya ağız içinden yüz ortasındaki yumuşak dokular da elden geçirilebilir, elmacık kemikleri belirginleştirilmiş olur. Belki yağ transferleri ile yüze daha iyi, genç bir görünüm kazandırılabilir.

Kısa izli yüz germe operasyonu 30?lu yaşların sonu veya 40?lı yaşın başında olup elastik, kalın, güneş hasarı az olan deri yapısına sahip kişilere uygundur. Bu duruma uygun ileri yaşta olan kişilere de planlanabilir.

Bu operasyonun pek çok avantajı mevcuttur. Çok hızlı iyileşme sağlar, minimal şişme-morarma oluşturur.. Alt yüz ve çene hattının yumuşak, sıkı bir şekil ve zigomatik bölgeye dolgun bir görünüm verir.
Yüz germe tek başına, veya alın germe, göz kapağı estetiği veya burun estetiği ameliyatı gibi diğer ameliyatlar da yapılabilir.Ancak hem burun estetiği hem de göz kapağı estetiği ameliyatlarının aynı anda yapılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü burun ameliyatından sonra göz kapaklarında şişme olur ve dikişleri zorlayabilir ya da açabilir. Bu nedenle burun ameliyatının önce yapılması daha doğru olur.
Sigara içiyorsanız, ameliyatın başarılı olması için sigarayı bırakmanız söylenecektir.Aspirin ve belirli anti inflamatuar ilaçlar kanamayı arttırır, onun için ameliyattan belli bir süre önce bu ilaçların alımı kesilecektir.Saçlarınız çok kısa ise, iyileşme sırasında kesi yerlerini kapatacak kadar büyütebilirsiniz. Fazla kilolu iseniz, enaz 6-7 kilo vermeniz faydalı olabilir.

Cerrahi operasyon genel anestezi veya hafif vakalarda lokal,sedasyon anestezisi ile uygulanabilir. Yüz germe birkaç saat – veya beraberinde başka bir ameliyat da yapılıyorsa, daha fazla da sürebilir. Kesilerin kesin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzün yapısına ve cerrahın tekniğine bağlıdır.
Kesi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden başlar, kulağın önündeki doğal çizgiden (veya kulağın önündeki kıkırdağın içinden) uzar, ve oksipital bölgeye doğru kulak lobülünün arkasından devam eder.
Boyunda da ameliyat yapılacaksa, çenenin altına küçük bir kesi yapılabilir. Genellikle, cerrah deriyi alttaki yağ ve kas dokusundan ayırır. Konturu düzeltmek için, boyundan yağ dokusu çıkarılır veya aspire edilir. Devamında alttaki kas dokusu gerginleştirilerek deri çekilip fazlalığı çıkarılır.

Dikişler dokuları korur ve kesileri kapatır; saçlı deride stapler kullanılabilir. Cerrahi sonrası, Kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. Cerrah, şişlik ve morluğu önlemek için başı gevşekçe sarabilir.
Ameliyat çizgisi saçlı deri içinden başlar, kulak hizasında kulağın önüne geçer, sonra aşağıda tekrar saçlı deri içine girer. Kulak önünde kalan kısmı ameliyat sonrasında görülebilecek yegâne kısmıdır.
Ancak çok yakından bakılırsa fark edilebilir ve hafif bir makyajla gizlenebilir. Deri çok ince dikişlerle dikilir, minimum iz kalması amaçlanır.

Klasik operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmak uygundur. Bu durum cerrahi sonrası olabilecek komplikasyonları önlemede yardımcıdır. Derinin bir miktar hissizliği oldukça normaldir, birkaç hafta içinde tamamen geçecektir. Şişliği azaltmak için birkaç gün başınızı elevasyona getirmeniz tavsiye edilir. Dren varsa, bir iki günde çıkarılır. Başın sargısı 1-2 gün içinde açılır. Solgun, mor ve şiş yüz sizi şaşırtmasın. Birkaç haftada normal görünümünüze kavuşacağınızı aklınızda tutun. Beş gün sonra, dikişlerin çoğu alınmalıdır. Saçlı deriniz geç iyileşebilir, ve dikişleriniz birkaç gün daha tutulabilir. Hastaların çoğu ameliyattan sonra 2-3 haftada işine dönebilir. Önemli sosyal randevular içinse,4-8 hafta beklenmelidir.

Asma yönteminin kullanıldığı durumlarda hasta operasyon sona erdikten sonra hemen taburcu edilebilir. Birkaç günde normal hayatına döner. Ödem minimaldir. Dikiş alınmasına gerek yoktur.

Bir önceki yazımız olan Kaş Dökülmesine Çözüm başlıklı makalemizde kaş dökülmesi, kaş dökülmesi nedenleri ve kaş dökülmesi sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.