/ 28 Kasım 2012, Çarşamba / İlaç Rehberi


X-m Solüsyon Laksatif 250 Ml formulü, X-m Solüsyon Laksatif 250 Ml endikasyonları, X-m Solüsyon Laksatif 250 Ml kullanım şekli:

Laksatif-Pürgatif

Endikasyonları:
Çeşitli tipteki kabızlıklarda, ameliyat öncesi hazırlamalarda ve radyolojik incelemelerde önce barsakların boşaltılması amacıyla kullanılır.

Kontrendikasyonları:
İntestinal obstrüksiyonlarda, nedeni bilinmeyen abdominal semptomlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
Enflamasyonlu barsak hastalıklarında dikkatle kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımı, (özellikle çocuklarda) sakıncalıdır. İdrarda renklenme (kırmızı) neden olabilir. XM kullanımı süresince bizmut ve kalsiyum içeren ilaçlar kullanılmamalıdır. Gebelik ve emzirme sırasında mutad dozlarda kullanılmasında sakınca yoktur.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Kolik ve kramp tarzı hafif abdominal rahatsızlıklar görülebilir. Uzun süreli kullanımda veya yüksek doz uygulamalarında su ve özellikle potasyum açısından elektrolit kaybına neden olabilir. Uzun süreli kullanım sonunda atonik, fonksiyonsuz kolon gelişebilir.

İlaç etkileşimleri:
Bildirilen herhangi bir etkileşim bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:– Laksatik olarak;
Erişkinlerde : Akşamları yatarken 1-3 ölçek 300 mg’lık formlardan veya 2-4 tablet verilir.
6-12 yaş arası : Erişkin dozunun yarısı uygulanır.
2-6 yaş arası : Yarım veya bir ölçek sabahları verilir.
Bir ölçek : Bir tatlı kaşığı
Yarım ölçek : Bir çay kaşığı
-Radyolojik incelenmelerde ve ameliyat öncesi hazırlamada pürgatif olarak kullanılır. Radyolojik tetkik ve ameliyattan 14-16 saat önce verilmelidir. Doz ortalama olarak vücut ağırlığının kilogramı başına 2 mg Sennoside A+B şeklindedir. İlacın alımından sonra bol su içilmelidir. Tetkikten önceki akşam posalı gıdalar yenilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan X-m 20 Mg 40 Tablet başlıklı makalemizde X-m 20 Mg 40 Tablet, X-m 20 Mg 40 Tablet endikasyonları ve X-m 20 Mg 40 Tablet formülü hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.