/ 18 Şubat 2014, Salı / Enfeksiyon Hastalıkları


Whipple hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir? Whipple hastalığı nasıl ve hangi yöntemlerle tedavi edilir?

Bağırsaklarda emilim bozukluğuna yol açan, Genellikle 30 – 60 yaşları arasındaki erkeklerde görülen ve nedeni henüz kesinlikle ortaya konulamamış bir hastalıktır. Elektron mikroskopla yapılan incelemeler, hastalığın bir bakteriyel infeksiyon olduğu görüşünü desteklemektedir.

Belirtileri
Elektron mikroskobik inceleme ile bağırsaktaki mukoza hücrelerinin içinde ve hücreler arasında bakteriye benzeyen çomak biçiminde cisimciklerin varlığını ortaya koymuştur. Diğer yandan, hastalığın penisilin tedavisine iyi yanıt vermesi de bu görüşü destekleyen bir diğer gelişmedir. Hastalık özellikle ince bağırsaklar da emilim bozukluğuna yol açmaktadır. İshal, kilo kaybı, karın ağrısı, eklem ağrıları, ateş, deri renginde koyulaşma gibi belirtiler hastalığın yalnız sindirim kanalım değil, vücuttaki birçok organı etkilediği sonucunu doğurmaktadır.

Tedavisi
Hastalık teşhis edildiğinde, 10 gün süreyle her gün kas içinde 120000 ünite “Prokain penisilin G” zerki gerçekleştirilir. .Bundan sonra ise bir yıl boyunca 250 mg tetrasiklin günde 4 kez ağızdan alınmasıyla hastalık kontrol altına alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gazlı Gangren Nedir başlıklı makalemizde Gazlı Gangren belirtileri, Gazlı Gangren hastalığı ve Gazlı Gangren tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.