/ 30 Kasım 2012, Cuma / İlaç Rehberi


Water-jel {10x10cm sargılar ve 110 Ml} formulü, Water-jel {10x10cm sargılar ve 110 Ml} endikasyonları, Water-jel {10x10cm sargılar ve 110 Ml} kullanım şekli:

Yanık kremi

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Yanık vakalarında kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Epilepsi, Reye sendromu, parkinson, nedeni belli olmayan kusmalar, feokromsitoma, yeni doğanlar ve etken maddeye duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Gerektiği zaman jel suda çözünerek yarayı zedelemeden hastalıklı bölge muayene edilebilir.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Konvülsiyon aşırı duyarlılık reaksiyonları, parkinsonizm belirtileri, dermansızlık, inkoordinasyon, baş ağrısı, bulanık görme, irritasyon ve ağız kuruluğu gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:
-Trimetobentamitin önceden uygulanması apomorfine emetik cevabı azaltabilir, ayrıca 2 ilaçın birlikte kullanımı her 2 ilaçın MSS etkilerini potansiyelize edilebilir.
-Merkezi sinir sistemini deprese eden ilaçlarla kullanımı, etkilerde potansiyezasyona neden olabilir. Opistotonos, konvülsiyonlar, koma ve ekstrapiramidal semptonlara neden olabilir.
-Ototoksik ilaçlarla birlikte kullanımı bu ilaçların kulak çınlaması, baş dönmesi ve vertigo gibi ototoksiksite belirtilerini maskeleyebilir.

Kullanım şekli ve dozu:
Yanığın durumuna göre segilen jel emdirilmiş steril sargı bezleri veya battaniyeler hastalıklı bölgeye örtülür.

Bir önceki yazımız olan Xyzal 5 Mg 20 Film Tablet başlıklı makalemizde Xyzal 5 Mg 20 Film Tablet, Xyzal 5 Mg endikasyonları ve Xyzal 5 Mg formülü hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.