/ 24 Ağustos 2012, Cuma / Diyet ve Sağlıklı Yaşam


Hangi saatlerde vücudumuz daha verimli olur? Hangi saatlerde egzersiz ve spor yapmamız vücudumuz için daha yararlıdır? Bilimsel araştırmalara göre belli saatlerde yapılması önerilen aktiviteler..

06:30 Uyandığınızda kendinizi sanki az önce içki içmişsiniz gibi biraz yorgun hissedebilirsiniz. Uyku mahmurluğu denilen bu durumda kalp atış hızı ve kan basıncınızda kısa ve sert değişimler olabilir. Bu etkiler bazen 10 dakika bazen 2 saat sürebilir.

07:00 Bu saatlarde güç, dikkat isteyen egzersizler yapılabilir.

07:30 Sabah seksi için testesteron seviyesinin en yüksek olduğu zaman. Bu saatlerde sperm kalitesi de oldukça yüksek oluyor ve isteniyorsa hamile kalma olasılığı da oldukça yüksek.

08:00 Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan trombositler bu saatte günün diğer saatlerine göre daha yoğun etkiler. Yaraların iyileşmesi için en iyi saatlerdir.

10:00 – 11:00 Birçoğumuzun zihni bu saatte açık olur. Bu nedenle randevularınızı mümkün olduğunca bu saatlere alın.

12:00 Öğle yemeği için ideal bir saat. Yemekten sonra ağırlık çökebilir, bu yüzden 15 dakikalık kısa bir uyku molası ideal olabilir. Daha fazlası sizi durgunlaştırabilir.

15:30 Dişlerinizle ilgili sıkıntınız varsa bu saat ağrı eşiğinin en yüksek seviyede olduğu zaman. Randevu alarak sorununuzu çözebilirsiniz.

16:00 Bu saatlerde kaslarınız güçlü, eklem yerleriniz esnek durumdadır. El ve sırt kaslarınız diğer zamanlara göre daha güçlüdür. Bu saatlerde egzersiz yapmanız vücudunuzu kısa sürede forma sokabilir.

17:00 – 18:00 Bu saatler ‘happy hour’ saatleridir. Bu saatlerde karaciğeriniz alkollü içkilerin sebep olduğu toksinleri atmanızı sağlayabilir.

19:00 Günün sonunda daha iyi nefes alır, daha iyi çalışırsınız. Egzersizler daha fazla kasa dönüşür. Spor için uygun bir saat.

20:00 Bu saatler sevgiliniz ya da arkadaşlarınız için oldukça uygun.

01:00 – 04:00 Artık durun ve dinlenin.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.