/ 20 Mayıs 2013, Pazartesi / İlaç Rehberi


Vitpso Jel %1 50 Gr formulü, Vitpso Jel %1 50 Gr endikasyonları, Vitpso Jel %1 50 Gr kullanım şekli:

Pigmentasyon ajanı

Formülü:
8-Methoxypsoralen (8-MOP, Methoxsalen), %0.1-1

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Psoriasis,vitiligo,palmoplantar püstülozis, mikozis fungoides, kütan lemfom T, generalize liken planus, fotodermatoz, kütan mastositosis ve atopik dermatitlerin fotokematoropisinde.
Kontrendikasyonları:
Psoralen bileşiklerine aşırı duyarlılık reaksiyonu gösterenlerde, melanoma geçirmiş veya melanomalı hastalarda; akut lupus eritematosis, porfiri, kseoderma pigmentosum,afakia; invazif cilt karsinomu olanlarla 12 yaşın altındaki çocuklarda.

Uyarılar/Önlemler:
Bronzlaşmak ve kozmetik amaçlarla uygulanmamalıdır. Kataraktı olanlar, ailede kütan kanser geçirmiş olanlar ve daha önce arsenikli maddelerle tedavi görmüş olanlarda PUVA tedavisinde kullanılmamalıdır. Tedavi sonrası terapi uygulanan bölgeler uygun şekilde örtülmeli ve güneş koruyucu preparat sürülmelidir.Tedavi edilen bölgeler korunmazsa cilt yanığı oluşabilir. Topik tedavi sonrası, oral psoralen-UVA ışın (PUAV) tedavisine tabi tutulanlarda cilt kanseri gelişme riski artabilir. Renal ve hepatik yetmezliği olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.Kesin gerekli görülmedikçe gebelerde ve süt veren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Cilt yanıkları ve aşırı duyarlılık reaksiyonları gibi.

İlaç etkileşimleri:
Fotosensibilizan etkili ilaçlarla ve bazı organik boyalarla birlikte kullanıldığında ışığa duyarlılık artabilir.

Kullanım şekli ve dozu:
Tedavide uygulanacak doz bireyseldir. Vitiligolu bölgelere, etrafı güneş koruyucu preparat ile korunarak uygulanır ve uygun dozlarda UVA ışınlarına tabi tutulur. Başlangıç ışınlama zamanı kısa olmalı ve beklenen minimum eritematöz dozun yarısını geçmemelidir. Genellikle haftada 1 uygulama önerilir. Uygulama eldivenle yapılmalıdır. Pigmentasyon oluşumu 6-9 ay tedavi gerektirir.

Bir önceki yazımız olan Volmax 4 Mg 56 Tablet başlıklı makalemizde astım ilacı, kronik bronşit ilacı ve Volmax 4 Mg 56 Tablet endikasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.