/ 30 Ekim 2013, Çarşamba / İlaç Rehberi


Vitaben 50 Tablet formulü, Vitaben 50 Tablet endikasyonları, Vitaben 50 Tablet kullanım şekli:

Endikasyonları:
B1 ve B6 vitamini eksikliğinde kullanılır. Ayrıca nevrit, polinevrit, diyabetik nevropati, gebelik nevritinde, artrit, periartrit, siyatik, lombanji, artralji, miyalji, kramplar ve rommatizmal ağrılar gibi diğer ağrılı durumlarda idyopatik ve yaşlılığa bağlı tremorde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
B1 ve B6 vitaminlerine karşı aşırı duyarlılığı bilinen kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:Wernicke esfalopatisinde içerdiği tiamin nedeniyle meydana gelebilecek hipoglisemiyi önlemek için Vitaben film tablet verilmesini takiben veya birlikte dekstroz içeren sıvılar verilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Bileşimindeki tiamine (vitamin B1) bağlı olarak nadiren cilt döküntüleri yada görülebilir.

İlaç etkileşimleri:
Piridoksin levadopanın etkisi çok düşük dozlarda bile antagonize edebileceüinden parkinson tedavisinde bir arada kullanılmalıdır. Fakat bu etkileşim Karbidopa-Levadopa kombinasyonu ile meydana gelmez.Pridoksin, Ehrlic reaktifi ile ürobilinojen tayininde yanıltıcı sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kontroller yapılmadan önce hastaya Vitaben Film Tablet verilmemelidir.

Kullanım şekli ve dozu:
Profilaksi: Günde 1-2 tablet, tedavi: günde 2-4 tablet oral yolla kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Vitamist B 12 Spray başlıklı makalemizde belleği güçlendiren vitamin, vejeteryanların kullandığı vitamin ve Vitamist B 12 Spray endikasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.