/ 31 Ekim 2013, Perşembe / İlaç Rehberi


Vermidon Cold 20 Tablet formulü, Vermidon Cold 20 Tablet endikasyonları, Vermidon Cold 20 Tablet kullanım şekli:

Formülü:
Her tablette
Parasetamol 500 mg,
Psödoefedrin HCl 30 mg,
Klorfeniramin maleat 2 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı, ateş ve nezlenin semptomatik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Vermidon Cold Tablet’in bileşimindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Doktor tarafından tavsiye edilmedikçe, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, tiroid hastalığı, diyabet, astım, glokom, amfizem, kronik pulmoner akciğer hastalığı, nefes darlığı, prostat bezinin büyümesinden dolayı idrara çıkma zorluğu ve nefes alma zorluğu olan hastalar, Vermidon Cold Tablet almamalıdır.

Aşırı dozlarda parasetamol (1-2 gün içersinde 7.5-10 g/gün) hepatik nekroza neden olabilir.

Pseudoefedrin normotansif hastalarda kan basıncına etkimemesine rağmen, hipertansiflerde doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Klorfeniramin maleat’ın sedatif etkisinden dolayı, Vermidon Cold Tablet alanlar motorlu taşıt ve makina kullanırken dikkatli olmalıdır.

Vermidon Cold Tablet,12 yaşın altındaki çocuklara verilmesi önerilmemektedir. Özellikle çocuklarda mental uyanıklığın azalmasına veya artmasına neden olabilir.

Vermidon Cold Tablet 7 günden daha fazla alınmaması önerilmektedir. Eğer semptomlar ortadan kalkmıyor ve hastalık yüksek ateşle eşlik ediyorsa, doktora danışılmalıdır.
Gebelik ve laktasyonda kullanımı ile ilgili yeterli bilgi bulunmadığından doktor tavsiyesi olmadan gebelerde veya emziren kadınlarda Vermidon Cold Tablet kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Özellikle yüksek dozlarda ve aşırı duyarlılığı olanlarda nadiren baş dönmesi, kusma, kabızlık, deri döküntüsü, çarpıntı,sinirlilik, iştah kaybı, zor idrar yapma, bulanık görme, karın ağrısı görülebilir.

İlaç etkileşimleri:Parasetamol antikoagülanların etkisini hafifçe artırabilir.Trisiklik antidepresanlar, barbitüratlar ve alkol parasetamolün hepatotoksisitesini artırabilir. Antikonvülsanlar ve steroid yapılı oral kontraseptiflerin kronik kullanımı karaciğer enzimlerini indükler ve parasetamolün terapötik düzeylere ulaşmasını engelleyebilirler. Metoklopromid parasetamolün ince barsaklardan absorbsiyonunu hızlandırır.

Psödoefedrin, bretilyum, betanidin, guanetidin,debrizokin, metildopa, alfa ve beta -blokerlerin hipotansif etkisini azaltabilir.

Antihistaminikler alkol ve antidepresanların etkilerini artırırlar.MAO inhibitörleri, antihistaminiklerin antimuskarinik ve merkezi depresan etkilerini artırır.

Kullanım şekli ve dozu:
Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde;

12 yaş ve üzeri erişkinlerde, her 6 saatte 1-2 tablet alınır. 24 saatte 8 tablet aşılmamalıdır.

AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ :

Aşırı dozlarda parasetamol alımı sonucu bazı hastalarda görülen hepatik toksisiteye ait ilk semptomlar; mide bulantısı, kusma, terleme ve genel vucüt kırıklığıdır. Acil tedavide aşırı doz alımının ardından olabildiğince kısa süre içinde mide lavajı uygulanmalı, metionin veya N-asetilsistein verilmelidir.

Psödoefedrinin aşırı dozları kısa süreli anksiyete, taşikardi veya hipotansiyona neden olur. Spesifik tedavi gerekmez.Klorfeniramin aşırı dozları özellikle çocuklarda ve yaşlılarda merkezi sinir sistemi depresyonundan stimülasyonuna kadar çeşitli belirtiler gösterir.Tedavi tamamiyle semptomatiktir.

Bir önceki yazımız olan Vermidon Hot 12 Poşet başlıklı makalemizde Vermidon Hot endikasyonları, Vermidon Hot formülü ve Vermidon Hot kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.