/ 01 Kasım 2013, Cuma / İlaç Rehberi


Ultratet 16 Kapsül formulü, Ultratet 16 Kapsül endikasyonları, Ultratet 16 Kapsül kullanım şekli:

Endikasyonları:
Akne vulgaris, brusellozis, klamidya ve rikelsia enfeksiyonlarında, kronik bronşitte ve maleynite veya siroza bağlı plevral enfüzyonlarında endikedir.

Kontrendikasyonları:
Gebelerde, emzirme dönemlerinde, 12 yaşından küçük çocuklarda ve duyarlı kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Renal yetmezlikte dikkatle kullanılmalıdır. Tedavi sırasında güçlü hepatotoksik ilaçlar veya metoksifluran gibi nefrotoksiklerle birlikte kullanılmaz. Alkali, alüminyum hidroksit, kalsiyum, demir, magnezyum iyonları ve sütle birlikte kullanılmaz. Diş oluşumu sırasında kesinlikle kullanılmamalıdır. Antikogülanlarla birlikte kullanıldığında, antikoagülan dozunun azaltılması gerekebilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Bulantı, kusma, diyare, eritem, baş ağrısı, görme bozukluğu, psödomembranöz kolit gibi yan etkiler görülür.

İlaç etkileşimleri:
Aynı zamanda kalp glikozidleri, salüretikler, antidiabetikler, Cumarin türevi antikoagulanlar, non-steroidal antienflamatuarlar, rifampisin’li tüberküloz ilaçları ve salisilik asidi preparatları alınıyorsa, muhtemel etkileşme nedeniyle hekim haberdar edilmelidir.

Kullanım şekli ve dozu:
Erişkinlerde 4×1 kapsül/gün Çocuklarda 25mg/kg/gün dozda, yemeklerden 1 saat önce veya 2 saat sonra kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Urfamycin 250 Mg 16 Kapsül başlıklı makalemizde Urfamycin 250 Mg endikasyonları, Urfamycin 250 Mg formülü ve Urfamycin 250 Mg kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.