/ 01 Kasım 2013, Cuma / İlaç Rehberi


Tusipan 150 cc Şurup formulü, Tusipan 150 cc Şurup endikasyonları, Tusipan 150 cc Şurup kullanım şekli:

Endikasyonları:
Anfizem, bronşit, grip, soğuk algınlığında endikedir

Kontrendikasyonları:

Uyarılar/Önlemler:
Önerilen dozajın üstüne çıkmayınız.
Bu ürünü kullanırken difenhidramin içeren başka ilaçlar kullanılmamalıdır. Difenhidraminin antihistaminik etkisi nedeniyle rehavet, uyku refleks kaybı ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilacın alımından sonra otomobil kullanmak ve benzeri yüksek dikkat isteyen işlerde ve makinalarda çalışmak sakıncalıdır. Aynı nedenle, etkilerini artıracağından Tuseptil Şurup’la birlikte alkol, uyku ilacı ve diğer santral depresan ilaçlar kullanılmamalıdır. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antikoinerjik etkisini uzatabilir ve arttırabilir. Difenhidramin atropin benzeri etkisi nedeniyle bronşiyal astımı olanlarda, göz için basıncı artmış olanlarda, kardiyovasküler rahatsızlığı olanlarda ve hipertansiyonlu hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Preparat içerdiği Fenilefrin HCl nedeniyle yüksek tansiyonu olanlarda, diyabetli ve kalp rahatsızlığı olanlarda, hipertroidli hastalarda, göz içi basıncı yüksek kişilerde kullanılmamalıdır.
Doktor tavsiyesi olmadıkça 2 yaşın altındaki çocuklara vermeyiniz ve 10 günden fazla süreli kullanmaktan kaçınınız.

HAMİLELERDE ve EMZİREN ANNELERDE KULLANIMI :
Gebelik Kategori C. Hamilelikte ilk üç ay kullanılmamalıdır. 3 aydan sonra yarar – zarar oranı göz önünde bulundurularak doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Anne sütüne geçişi tam olarak bilinmediğinden çok gerekmedikçe emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

İlaç etkileşimleri:
İlaç ile aynı anda sistemik beta-reseptör bloke edici ilaç alınırsa, ilacın etkisinde azalma olabilir.

Kullanım şekli ve dozu:
Erişkinlerde 3-4×1-2 ölçek/gün Çocuklarda 3-4×1/2 1 ölçek/gün dozda, yemeklerden sonra kullanılır. Organik kalp hastalığı, hipertansiyon. prostat hipertrofisi ve glokomda dikkatle kullanılmalıdır. MAO inhibitörü ile birlikte kullanılmaz. Allerjik reaksiyonlar ve gastrointestinal belirtiler gibi yan etkiler görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Tylol Plus 20 Tablet başlıklı makalemizde Tylol Plus 20 Tablet endikasyonları, Tylol Plus 20 Tablet formülü ve Tylol Plus 20 Tablet kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.