/ 02 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Tiocan %1 20 Gr Krem formulü, Tiocan %1 20 Gr Krem endikasyonları, Tiocan %1 20 Gr Krem kullanım şekli:

Formülü:
Tioconazole,%1

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Dermatofit ve maya mantarlarının neden olduğu deri enfeksiyonlarının, Candida’ya bağlı ya da Candida ile komplike çocuk bezi pişiklerinin tedavisinde, tinea pedis, tinea kruris, tinea korporis, pitriyazis versikolor ve eritrazma tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Formülünde içerdiği etken madde ve yardımcı maddelere aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Tiocan Krem göze uygulanmaz, Candida’ya bağlı ya da Candida ile komplike olmuş çocuk pişiklerinin tedavisinde doktor çnerisi ve dozaj ayarlaması gereklidir. İmidazol grubu antifungallere aşırı duyarlılık reaksiyonu gösterilmiş vakalarda dikkatle uygulanmalıdır.

Gebelerde kullanım:
Her ne kadar deriden sistemik emilim ihmal edilebilir düzeylerde ise de, gebelerde uygulanmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Çok seyrek olarak, lokal uygulşamada tedavi başlangıcında deri üzerinde irritasyon belirtileri görülebilir. Tedavinin genellikle uzun süreli oluşu nedeniyle, birinci haftadan sonra bu irritasyon belirtileri ortadan kalkar. Belirtilerin düzelmediği durumlarda tedavi kesilmeli ve uygun semptomatik tedavi uygulanmalıdır.

İlaç etkileşimleri:
Bildirilen herhangi bir etkileşimi yoktur.

Kullanım şekli ve dozu:
Tiocan Krem lezyonlu bölgeye ve çevre dokuya günde 1 veya 2 kez uygulanır. Parmak araları gibi nemli bölgelerde maserasyonu çnlemek amacıyla az miktarda ve iyice yedirilerek sürülmelidir. Enfeksiyona neden olan mikroorganizmanın cinsine ve enfeksiyonun yerine bağlı olarak iyileşme için gerekli tedavixsüresi haftadan haftaya değişebilir. Ancak pitriyazis versikolor tedavisi için 7 gün yeterlidir. Diğer bölgelerdeki dermatofit enfeksiyonları, kandidiyazis ve eritrazmada tedavi süresi 2-4 haftadır.

Bir önceki yazımız olan Travazol 15 Gr Krem başlıklı makalemizde Travazol 15 Gr Krem endikasyonları, Travazol 15 Gr Krem formülü ve Travazol 15 Gr Krem kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.