/ 02 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Ternex 50 Gr Jel formulü, Ternex 50 Gr Jel endikasyonları, Ternex 50 Gr Jel kullanım şekli:

Formülü:
Bir ölçek (15 mI) gargara, etken madde olarak 22.5 mg. Benzidamin HCI (%O.15); koruyucu olarak metil paraben; boyar madde olarak kinolin sarısı ve patent mavisi V; tatlandırıcı olarak Sakkarin, Nane esansı ve Etanol içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Gingivit, glossit, aft, paradental hastalıklar, paradentozlar gibi ağız ve diş eti hastalıkları ile yardımcı tedavi olarak konservatif diş tedavilerinde ve diş çekimlerinde,
Anjin, farenjit, larenjit ve tonsilit gibi boğaz hastalıklarında antibakteriyel tedaviye yardımcı olarak,
Kemoterapi, radyoterapi veya diğer fiziki sebeplere bağlı ağız boşluğu mukozitlerinde kullanılır,

Kontrendikasyonları:
Benzidamine karşı daha önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir. Gebelerde güvenilirliği kanıtlanmadığından kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
TERNEX Gargara ile mukozadan emilerek veya yanlışlıkla kısmen yutularak gerçekleşecek sistemik emilim çok az olduğundan sistemik aşırı doz veya toksisite söz konusu değildir.
GEBELİKTE: Bu konuda yeterli çalışma olmadığından kullanılmamalıdır.
ÇOCUKLARDA: Yeterli klinik deneme olmadığından 6 yaşından küçük olanlarda kullanılması önerilmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Klinik çalışmalarda ortalama yan etki insidarısı %4.5 bulunmuştur. Dil ve ağızda geçici uyuşukluk, yanma, karıncalanma hissi (%1.7) genellikle ilacın biraz sulandırılması ile azalır. Bulantı, kusma, fena tad, ağız kuruluğu veya salya artışı (%0.22-0.6) tat bozukluğu iştah kaybı, baş dönmesi, mide-barsak bozukluğu (%0.1); nadiren allerji, uyku bozukluğu bildirilmiştir.

İlaç etkileşimleri:
Bütün nonsteroid ajanlar gibi, diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:
TERNEX Gargara ağızda çalkalamak ve/veya gargara yapmak içindir. Bir ölçek (15 mI) gargara solüsyonu ile 20-30 saniye ağızda çalkalama ve/veya gargara yapıldıktan sonra kalan kısım dışarı atılır, yutulrnaz.
Doktor başka şekilde önermediyse ihtiyaca göre bu 2-3 defa 3-4 saat ara ile tekrarlanır; gerektiğinde 5 defaya çıkılabilir.

Tedavi süresi yakasına göre ortalama 2-7 gün arasındadır; 7 günü geçmez ancak radyasyon mukozitlerinde olduğu gibi zorunluluk varsa tedavi doktor denetiminde 15 güne kadar sürebilir.
Genelde TERNEX Gargara sulandırılmadan ağızda çalkalamak ve/veya gargara yapılarak kullanılır; bu işlemden sonra kalan kısım yutulmaz, dışarı atılır. Yanma ve karıncalanma şikayeti fazla olanlarda ilacın sulandırması önerilir.

Bir önceki yazımız olan Tiocan %1 20 Gr Krem başlıklı makalemizde çocuk bezi pişik kremi, Tiocan %1 20 Gr Krem endikasyonları ve Tiocan %1 20 Gr Krem formülü hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.