/ 12 Aralık 2013, Perşembe / Sağlık Bilgileri


Terapi çeşitleri hakkında açıklayıcı genel bilgiler. Merak ettiğiniz terapi başlığının linkine tıklayıp bilgi edinebilirsiniz. Kaç çeşit terapi vardır ve uygulama alanları nerelerdir? Hangi terapi hangi şekillerde uygulanır? Terapilerin insan sağlığına faydaları nelerdir? Terapilerin yan etkileri var mıdır? Terapiler hakkında tavsiyeler ve uyarılar:

OZON TEDAVİSİ NEDİR
Ozon, O2+O =O3 formülü ile gösterilen oksijen bileşiğidir. Yarılanma ömrünün kısa olması nedeniyle dakikalar içinde ozon molekülü kırılır ve güçlü oksidan ajan olan tek oksijen atomonu bırakarak stabil O2 molekülüne dönüşür.Ozon, antibakteriyel, antifungal, antiviral özellikleri ile çeşitli hastalıklarda, kan doşımını düzenleyici özelliği ile arterel ve venöz dolaşım bozukluklarında ve bağışıklık sistemini aktive edici özellikleriyle kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

LAZER TEDAVİSİ
Lazer, çeşitli dalga boylarındaki yoğunlaştırılmış bir ışık ışınıdır. Lazer tedavisi organizma içinde fizyolojik değişiklikleri uyaran ve bu sayede iyileşme sağlayan bir metoddur. Lazer ışını iğne yerine kullanılabilir. Akapunktur uygulamasında kullanılabilen lazerlerde vardır. Dalga boyları ve frekanslarına göre değişik amaçlarda kullanılır.

Manyetik Alan Tedavisi (Magnetoterapi)
Girişimsel olmayan, doğal ve hassas bir tedavi şekli olan manyetik alan etkilenmesine dayanan fiziksel bir tedavi metodudur. Magnetoterapi teknolojinin beraberinde getirdiği elektromanyetik kirlenme ortamını n (cep telefonu, bilgisayar, yüksek gerilim hatları, elektrikli eşyalar, mikrodalga fırınlar) insan vücudunda oluşturduğu zararlı etkileri ortadan kaldırarak doğal bir ortam oluşturur.

BİOFOTON (FOTON TERAPİ) TEDAVİSİ
Bu yöntem Prof. A. Popp tarafından getirilmiştir. Foton yada quantum olarak adlandırılan ışık huzmelerinin deriden emilip vücuda yayılması sonucu hormonal sistemi ve hücreleri etkileyerek ışığın iyileştirici gücünü kullanma sistemine dayanır. Tedavi sonrası endorfin seviyesinde artış kortizon seviyesinde azalma göstermiştir.

HOMEOPATİ
Sağlığa kavuşturma sistemi olup, benzeri benzer ile tedavi etme temeline dayanır. Hastanın ihtiyacı oan uygun drog seçilir bunu belirlemek oldukça zordur. Uygun drog inceltilir (iyice dilüe) edilir. Drog ne kadar inceltilirse tedavi etkisi o kadar iyi olur. İnceltilmeyen droglar kişi üzerinde zehirlenme etkisi yapabilir.Uygun drog bağışıklık sistemini harekete geçirerek tedavi edici etkiyi gösterir.

OKSİJEN TERAPİ (air energy) S.O.E (Singlet Oxygen Energy)
Bu metod, doğada yeşil bitkilerce geliştirlen oksijen; tepkimeye daha kolay girme ve akciğerlerdeki alveollerden kana daha kolay taşınabilme eğilimindedir. Doğadaki oksijen özel bir cihazla aktif O2 bileşiğine dönüştürülmesi ve alveollerden kana daha kolay taşınabilir hale getirilerek hücre beslenme ve yenilenmesini maksimum düzeyde etkileme esasına dayanır.

TENS (Transkutan elektrische nervan stimülasyon) VE İNFRARED
Deri üzerinden elektrikle sinirlerin uyarılması anlamına gelir. Bu cihazla ağrıyan yerlerin uyarılması ile ağrıların azalmasına sebep olur. Aynı zamanda kasların istem dışı çalıştırması ile fazla kalori yakılması ve kasların güçlenmesini sağlar. Bu nedenle güzellik merkezlerinde lokal zayıflama ve selülit tedavisinde de kullanılır. İnfrared ışınları havayı ısıtmadan direkt objeyi ısıtır. Tıpta ağrı giderici amaçla ve tensle birlikte kullanılabilir.

ELEKTROLİPOİZ NEDİR
Özel bir zayıflama yöntemi olup, lokal yağ fazlalığı olan yerlere uygulanır. Yağ tabakası içine özel iğnelerle belli frekans ve güçte elektrik akımı verilerek yağların parçalanması esasıdır.

NEFES TERAPİSİ
Bilinçli ve doğru nefes alıp vermenin pek çok olumlu etkileri vardır. Her gün aldığımız toksinlerin büyük bir çoğunluğu nefes ile atılıyor. Derin ve tam nefes aynı zamanda iç organlar ve karın kaslarına masaj yapıyor. Etkin nefes almak fiziksel faydaların yanında duygusal strese de faydalı geliyor.

HİPNOZ NEDİR?
Bireyin uyku hali olmadan farkındalığının kaybolmadığı düşünebildiği, talebe bağlı telkin alabilme halidir. Hipnoz söz, hayal gücü ya da bazı yardımcı maddeler kullanılarak oluşturulan kişinin duygu, düşünce algı ve bellek işlevlerinde değişikliklerin gerçekleştirilebileceği özel bir bilinç halidir. Hipnoz uyku değildir. Herkesin hipnoza girmesi mümkün olmayabilir. Kimisi çok kolay hipnoz olur. Hipnozdaki kişi istemediği telkinleri reddeder (ahlaki değerlere ters düşen ya da sırlarını deşifre eden) ya da hipnozdan çıkabilir.

AKUPRESSUR NEDİR?
Çinliler tarafından iğnesiz akupunktur olarak da adlandırılır. Enerji noktalarına bası ile uyarı yapılır. Sıkışmalar giderilir ve enerji akımı sağlanır.

HİDROTERAPİ NEDİR?
Suyla tedavi anlamına gelir. Su tedavisi ile ilgili ılıcalar, kaplıca ve havuzlar mevcuttur. Susuz hayat olmayacağı gibi, susuz tedavide olmaz.

KİNESİOLOJİ NEDİR?
Belli kaslara uygulanan bir bası ve vücuda soru sorma yöntemi ile vücuttaki sağlık sorunlarını ve enerji blokajlarını ortaya çıkarma yöntemidir. Bir olumsuzluk veya blokaj varsa adale yeterli direnç gösteremez ve pasif hale gelir. Bu test de bize önemli ipuçları verir.

BACH ÇİÇEK TERAPİSİ
Hastalıkların çoğu fiziksel değil zihinsel ve duygusal kaynaklıdır. Korku, kaygı, umutsuzluk, yorgunluk, acı çekme gibi problemler birçok hastalığa zemin hazırlar. Çeşitli bitki, çiçek ve ağaçlar duygusal problemlerin tedavisine destek olur. Bitkilerin pozitif gücü bedenimize nüfus ederek bize pozitif bakış açısı kazandırır. Kendimiz, olumlu ,sağlıklı, canlı, mutlu güvende hissederiz.

FİTOTERAPİ
Kelime anlamıyla bitkisel tedavi anlamına gelmektedir. Kimyasal ilaçların önemli bir bölümü alerjilere, bağışıklık sisteminin bozulmasına, çeşitli organlarda toksik etkilere, deri dökülmelerine sebep olmaktadır. Bu sonuçların ortaya çıkması insanlarda doğal bitkisel ilaçlara büyük bir ilginin doğmasına sebep olmuştur. Şifalı bitkilerden bahsederken holistik yani bütünsel tıpta, bitkilerle bedenimizdeki bozulmuş dengeleri düzelterek daha sağlıklı olmak mümkündür.

HİRUDOTERAPİ (Sülük Tedavisi)
Tıbbi amaçla kullanılan sülüklerin çenelerinde 60-100 arasında diş bulunur. Yarım saatlik sülük tedavisinde bir sülük ağırlığının 5-10 katı kan emer. Sülükler kan emerken vücuda kendi ürettikleri salgıyı verirler. Bu salgı 100 e yakın bioaktif madde içerir. Bu maddenin bir kısmı kanın pıhtılaşmasını engelleyen, bir kısmı oluşmuş pıhtıyı eritmek, birkaçı ağrı kesici özellikler sergilemekte, bir kısmı ise kan basıncını dengelemektedir. Ayrıca sülük tedavisinin antibakteriyel antioksidan ve antidepresan özelliğide vardır.

MANUEL TERAPİ
Elle yapılan tedavidir. Manuel tedavi eklemlerdeki hareket kısıtlılığını düzeltmek, ağrı ve fonksiyonel bozuklukları gidermek amacıyla yapılan bir tedavidir. Genelde omurga rahatsızlıklarında kullanılır. Eğitim almış kişilerce uygulanmalıdır.

KİROPRAKTİK NEDİR (Kayropraksi)?
Vücut fonksiyonlarını yeniden dengelemek için eklemleri elle düzeltildiği bir uygulamadır. En çok omurga üzerinde çalışır. Kayropraktik uzmanı hastanın şikayetlerini dinler onu fiziksel olarak muayene eder özellikle sinir sistemi ve omurgaya durum ve kas dengesizliklerine önem verir. En çok sırt, baş, boyun, omuz ve kol ağrılarının tedavisinde kullanılır.

MORA TERAPİ
Maddenin elektromanyatik frekansın ayna görüntüsü yaratılması ve bu ters çevrilmiş frekansın el ve ayaklar yardımıyla vücuda verilmesidir.

NEUROBİO FEEDBACK (Nörobiofeedback)
Zihnin beden üzerinde gösterdiği etki olarak tanımlanır. Olağan hallerde fiziksel işlerin tümü beyin ve sinir sistemi tarafından gerçekleştirilir. Bedende sorunlara yol açan ve stresin ortaya çıkmasına neden olan bazı durumlarda zihin direk tepki verir. Biofeedback’ın amacı ise bu gibi durumlarda vücudun fiziksel görevlerinin düzenli kalması konusunda kişiyi eğitmektir.

OSTEOPATİ
Uzun yıllardır uygulanan bu doğal tedavi yöntemi kas, kemik, eklem ve sinirlerdeki düzensizliklerin belli hastalıkların temelini oluşturduğu anlayışına dayanır. Elle manüpülasyonla bedeni iyileştirme gücü ortaya çıkar.

RENK TERAPİSİ (KROMOTERAPİ)
Chakra (Şakra) adı verilen enerji merkezleri vücutta 7 adettir ve her biri belli organları yönetir. Her şakranın belli bir rengi vardır. Ve o renk o şakranın yönettiği organlara ait rahatsızlıklarda
kullanılır.

MEDİTASYON NEDİR
Meditasyon zihinsel düşince aktivitelerinin yatışmasına izin verir, bu da zihnin daha barışçı, sakin, sevgi dolu ve odaklanmış bir hale gelmesiyle sonuçlanır. Meditasyon farkındalığın tazelenmesidir.

REİKİ NEDİR
Reiki şifa ve aydınlanma sistemidir. Bir şifa tekniği olarak hem kendimizde hem başkasında kullanabiliriz. Reiki enerji ve şifadır. Bazıları bunun tanrıdan geldiğini, bazıları ise iyileştiren yedi şifa ışığından biri olduğu tezini savunur. Reiki vücuda enerji verir ve iyileşmesine yardımcı olur.

BİOENERJİ
Bioenerji kozmik kaynaklı bir enerjidir. Kozmik enerji hiç kesilmeden devamlı olarak kainat üzerinde akmaktadır. Kainatın ve onun içinde yer alan tüm unsurların hayat hareketlerine devam etmesi buna bağlıdır. Bioenerjist, kozmik bioenerji akımını kendi kristal görevi yaparak toplayıp çok yüksek değerde yoğunlaştırarak tedavi edeceği kişinin bedenine aktarır.

REFLEKSOLOJİ “Ayaktan Tepeye Şifa”
Refleksoloji vücudun tüm organ ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarının bulunduğu ayaklara yapılan bir masaj şekli. Ayaklara basınç uygulanarak bedendeki enerjinin harekete geçmesi sağlanır. Sadece fonksiyonel rahatsızlıklarda başarılı sonuçlar alınıyor.

KOLON HİDROTERAPİ
Kolon Hidroterapi Kalın bağırsakların temizlenmesi işlemi olup, hem sindirim sistemine ait fonksiyon bozukluklarında hemde bağışıklık sistemine ait pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Özel bir cihazla bağırsaklar yıkanır. Kolon civarına yapışmış toksit kalıntıları vücuttan atılmış olur. Beden zehirlenmesinde bu kolondaki toksik artıkların önemi büyüktür.

MEZOTERAPİ NEDİR?
Orta deri tabakasının tedavisi anlamına gelir. Bu yöntemle hastalığa uygun ilaç karışımı hazırlanır. Tedavi edilecek cilt bölgesine 5-6 mm lik küçük iğnelerle özel bir teknikle 1 cm lik aralarla uygulanan enjeksiyon yöntemidir. Hastanın durumuna göre 10-15 seans sürebilir. Özellikle ağrı, selülit çatlak ve lokal yağ eritme işlemlerinde kullanılır. Genelde 15 seans sonunda 2 beden incelme ve pürüzsüz cilt olur.

LİPOLİZ
Özel bir yağ eritici enzimin mezoterapi tekniği ile lokal zayıflama amacıyla kulanılmasıdır. Lipolizde de 6-10 seans sonra, 2 beden incelme olabilir.

MANYETİK AKUPUNKTUR KUPASI
Bu kupalar, manyetik tedavisi, ilaç sızdırma ,kupa çekme teknikleri bir araya getirilerek oluşturulmuş hastalık tedavi etme metodudur. Akupunktur noktaları manyetik alanın etkisinde kaldığından, o bölgedeki bazı enzimlerin aktivitesi çoğalır ve bioelektriksel düzelme olur.

MÜZİK İLE TEDAVİ
Müzikal sesleri diğer seslerden ayıran en büyük özellik belirli bir ritm kalıbı içinde birbiriyle uyumlu sesler topluluğu olarak algılanmasıdır. Melodi ve ritm müzikal olgunun gerçeğinde Türkler’de dans, melodi ve ritm bir çok amaç için kullanılmıştır.

AROMATERAPİ NEDİR?
Aromalı kokan bitkilerin kullamı esasına dayanır. Vücut ve ruh, aromaterapide bir bütün olarak ele alınır ve herhangi birinde meydana gelen bir hastalık veya düzensizliğin diğeri üzerindede olumsuz etkiler yaratacağını kabul eder. Vücutta dengeyi amaçlayan aromaterapi vücut ve zihni uyarmak yoluyla kendi kendini desteklemesi ve iyileştirmesi metoduna dayanır.

KRİSTALLERLE TEDAVİ
Kuvarsların yanında bütün değerli taşların şifa gücü vardır. Takı olarak kullanıldıkları zaman bunların elektromanyetik güçleri eterik beden denen dış enerji alanlarını güçlendirir.

MASAJ TEDAVİSİ
Cildin ovulması kanın bütün vücut boyunca daha hızlı akması ve toksinlerin atılmasına sebep olur. Masaj hem duygusal hem fiziksel rahatlamaya sebep olur. Çeşitli masaj şekilleri vardır.

CHİ GONG (QİGONG)
Fiziksel çalışma, felsefe, koruyucu hekimlik ve tedavi edici hekimlik konularını kapsayan bir çin sistemidir. Tıbbi Chi Gong, daha yüksek yaşamsal enerjinin sağlanması ve bilinçli bir şekilde kontrol altına alınmasıdır. Meditasyonla birlikte nefes egzersizleri gerektirir. Sağlık koruma veya iyileştirme süresinde hasta aktif katılımcı olmalıdır.

ÇAMPİSAJ
Hint usulü baş masajı. 5000 yıldır Hindistanda uygulanan bu baş masajı yöntemi zihni dinlendiriyor ve rahatlatıyor, beden duygusal sorunlardan arınıyor. Böylece dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkıyor. Masaj aromatik yağlarla yapılıyor. Kan dolaşımı hızlanıyor. Hücre ve dokuların beslenmesi artıyor ve bedenin toksinlerden arınması sağlanıyor.

BİOREZONAN VE MORA TERAPİ NEDİR?
Maddenin çevresinde oluşan elektromanyatik alandaki foton yayılımların tedavi amacıyla kullanılmasıdır.

MAKROBİYOTİK BESLENME
1880’li yıllarda Sagen Ishizuka adlı japon doktor tarafından ilk defa denendi. Dengeli ve sağlıklı bir yaşam biçimidir. Bütün dünya ruhsal, bedensel (beslenme, egzersiz) ve zihinsel değişime doğru gitmektedir. Tao, Ayurveda, Yoga ve benzeri spiritüel öğretiler sonuçta bizleri dengeli ve sağlıklı bir yönde büyüyebilmeye götürüyor.

MACROBİOTİCS
Doğu felsefesince mevsimlere, iklimlere ve ülkelerek göre hazırlanmaktır. Vücudun kimyasını değiştirip yalnızca toksinlerden arınmakla kalmayıp kandaki sağlıklı hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlar.

AYURVEDA
Ruh ve beden yapısına göre kişiye özel yaşam biçimi oluşturuluyor. Ayurvedaya göre sağlığı korumak, tedavi etmekten daha önemlidir. Dosha adı veirlen beden yapıları hangi tür hastalıklara meyilli olduğunu gösterir. Bu beden tipleri vata, pitta ve kapha olarak sıralanır.

NATUR TERAPİ NEDİR?
İnsanın psiko fizik dengesini kurmaya yarayan doğal tekniklerin bileşimidir. Bunlar psikolojik fiziksel ve mekanik yorgunluk sonucunda kaybolan vücut direncinin yeniden kazanılması için kullanılan doğal tekniklerdir. Kasların gevşemesine yönelik hareketler, düzgün beslenme ve jimnastik akla gelen bazı uygulamalardır.

NLP (Neuro Lİnguistik Programlama)
NLP, zihin ve dil arasındaki etkileşimin davranışlara nasıl yansıdığını tarif eder ve insan yaşamındaki üç unsura odaklanmıştır. Nöro: Nörolojik sistem vücudumuzun fizik faaliyetleri ve beş duyu organından gelen bilgileri işlemeyle ilgilidir.

Lunguistik: Kullandığımız dilin çevremiz ve kendimizle kurduğumuz iletişimimizi ve bunun etkinliğini düzenler.
Programlama: Hepimizin kullandığı zihnin süreçlerini ifade eder.
İsterse her insan BAŞARIR. Her insanın içinde keşfedilmeyi bekleyen büyük sınırsın bir güç vardır. Size zor gibi görünen hemen her şeyi yapabileceğinizi başaracağınızı gözlerinizi yumun ve hayal edin düşünün!

Görüş açınızı değiştirerek; Negatif görünşlü hemen her şey, yeniden çerçevelenerek pozitif hale, yani kendi lehimize dönüşebilir.

Bir önceki yazımız olan Bach Çiçek Terapisi başlıklı makalemizde Bach çiçek terapisi bitkilerin kısa tanımları, Bach çiçek terapisi nasıl uygulanır ve Bach çiçek terapisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.