/ 02 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Tentürdiyot formulü, Tentürdiyot endikasyonları, Tentürdiyot kullanım şekli:

Formülü:
50 ml şişede :
İyot 1,000 g % 2 a/h
Sodyum iyodür 1,250 g % 2,5 a/h
Alkol 50 derece k.m. 50,000 ml

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Bir iyot preparatı olan Tentürdiyot bakteri mantar, virüs, protozoa ve mayalara karşı etkili, geniş bir etki alanı olan antiseptik ilaçtır. Cilt üzerine tatbikinden sonra 60 – 90 saniyede tam bir antisepsi sağlar. Ortamda organik madde veya fazla miktarda mikroorganizma bulunması etkiyi azaltmaz.Yaraların, piyodermi mikotik ve bakteriyel cilt enfeksiyonlarının antisepsisinde,cilt üzerine sürülerek kullanılır.Gerektiğinde 1 litre suya 3-4 damla damlatılarak su dezenfeksiyonunda kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Geniş satıhlar ve çok derin yaralanmalarda kullanmaktan kaçınılmalıdır. Hamilelik ve emzirme esnasında kullnılmamalıdır. İyoda karşı aşırı duyarlılığı olan kimselerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
Haricen kullanılır.Tentürdiyot, içilmesi halinde zehirlenmelere yol açar. Çocuklardan uzak bulundurulmalıdır. Cilde uygulanması troid fonksiyon testlerini bozabilir. Mukozalara temasından kaçınılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Nadir olmakla birlikte bazı kişilerde iyoda karşı aşırı duyarlılık oluşabilir. Belirtileri ; yüksek ateş ve ciltte yaygın kızarıklıklardır.

İlaç etkileşimleri:
Yoktur.

Kullanım şekli ve dozu:
Kullanıma hazırdır, dışarıdan cilt üzerine sürülerek kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Terkur 30 Gr Krem başlıklı makalemizde ter kokusu nasıl gider, ter kokusu nasıl önlenir ve ter kokusunu önleyen krem hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.