/ 04 Aralık 2013, Çarşamba / Sağlık Bilgileri


Tens’in açılımı; transkutan elektrische nervan stimülasyondur. Türkçe karşılığı ise “deri yoluyla verilen elektrik akımıyla sinir stimülasyonu” dur. Tens tedavisi nasıl uygulanır ve hangi ağrılar için kullanılır?

TENS cihazları ilk etapta ağrı tedavisinde kullanılır. Romalı tarihci Sribonus`un yazdığına göre mısırlılar ağrı tedavisinde elektrikli yılan balıklarını kullanarak ağrı tedavisi yapıyorlardı. 1850 yılında ilk olarak amerikada elektrik akımı yardımıyla bölgesel narkoz yapıldı.

1965 yılından beri avrupada her geçen gün daha fazla elektrik akımıyla ağrı tedavisi yapılmakta. Şu anda almanyada birkaç milyon insan kronik ağrılardan yakınmakta. Bu ağrılar uzun süre tedavi edilmezse esas sebebine bağlı olmadan uzun süren vücutsal ve psikolojik baskıdan dolayı başlı başına bir hastalık olan ağrı hastalığı ortaya çıkmakta.

Ağrıların meydana gelişinde birçok faktör rol oynamaktadır. En çok görülen ağrılar ise migren gibi baş ağrıları ve sırt veya eklem ağrıları gibi hareket organlarındaki ağrılardır. Ne yazıkki her zaman ağrıların sebebi bulunup tedavi edilememektedir. Gene de mümkün olan en kısa zamanda ağrıların tedavisine başlanılmalıdır. Son yapılan atraştırmalar göstermiştirki, ağrılar ne kadar uzun sürerse bir sonraki ağrı o oranda erken ortaya çıkmaktadır. Ağrılara alışma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Ağrı kesici tedavilere olan ihtiyaç çok fazladır. Genelde ağrı tedavilerinde analgetika adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Terapilerde esas sorunlar ise haftalar, aylar hatta yıllar süren kronik rahatsızlıklardan sonra ağrıların meydana çıkmasıdır.

Bu yüzden ilaç alımına ek olarak veya onun yerine alternatif terapi metodları uygulanmalıdır. Bu metodlara TENS terapisi, akupunktur, jimnastik gibi fiziksel tedaviler, sakinleştirici tedaviler, hipnoz, biofeedback ve sinir tedavileri sayılabilir. TENS tedavisinin özelliği ise pratik, yan etkisiz, efektif ve taşınabilen cihazlar sayesinde hastanın kendisi tarafından evde, kimsenin yardımına ihtiyaç olmadan uygulanabilmesidir. Bu terapi şekli başarılı olduğu taktirde ilaç alımına son verilir ve birçok hasta için günlük yaşamda yeni imkanlar doğar

TENS cihazlarının kullanıldığı başlıca ağrı türleri:

• Baş ağrıları (germe şeklinde kendini gösteren baş ağrıları, migren)
• Hareket ve koruyucu organlardaki ağrılar (omurga, eklem ve kas ağrıları)
• Romatizma ağrıları
• Sinirlerdeki ağrılar (trigeminus, ischialgi, hexenschuss,)
• Fantom ağrılar
• Yara ağrıları
• Kaşıntılar
• Kanser veya metastaz ağrıları.

TENS cihazları sadece bir wolkmen büyüklüğünde olup modeline göre çeşitli parametreleri ayarlanabilir:

• Frekansı, yani saniyedeki akım impulslarının sayısı
• Akım gücü
• Impuls genişliği (verilen akımın süresi)

Bu ayarlanabilen parametreler tedavi süresinde, etkisinde veya akımın vücut derinliğine inmesinde büyük rol oynarlar.

Etki Şekli
TENS tedavisi sayesinde beyinde ve omurilikte ağrı kesici maddelerin üretilmesini sağlayan sinirler harekete geçirilir. Böylelikle ağrının tedavisinde vücudun kendisi tarfından üretilen maddeler kullanılmış olur. Yani vücut, ağrıya karşı dışarıdan bir madde verilmeden kendi olanaklarıyla karşı koyar. Tedavi ne kadar uzun süre yapılırsa etki süresi o oranda uzun sürer. Bu durum terapi süresine bağlı olarak saatler veya günler arasında değişir.

Elektrodlar
Kullanılan elektrik akımını gereken yerlere verebilmek için vücuda direk olarak yapıştırılabilen değişik tiplerde elektrodlar kullanılır. Bazı elektrod çeşitleri ise lastiğe benzeyen bir maddeden yapılmış olan ve altına elektrod jölesi sürüldükten sonra bantla yapıştırılan elektrodlardır. Hem yapışkan elektrodlar hem de lastik elektrodlar kullanım yerlerine bağlı olarak değişik ebadlarda hazırlanmıştır. TENS cihazının çeşitine göre bir veya birden fazla çift elektrod kullanılabilir.

Genelde önce elktrodlar vücuda yapıştırılır, daha sonra cihaza bağlanır. Elektrodların vücuda yapıştırılmasında çeşitli yöntemler kullanılır. Ağrı bölgesi ortaya alınacak şekilde yapıştırılabildiği gibi, ağrı bölgesini besleyen sinirlerin etrafına gelecek şekilde de yapıştırılabilir. Kullanılacak elektrodun cinsini, yapıştırma yerlerini ve kullanılacak olan frekansları doktor belirler. Birkaç kullanımdan sonra hasta kendisi öğrenerek evde kendisi tedaviye devam edebilir.

Hangi durumlarda TENS cihazı kullanılmamalıdır?
Genel olarak TENS cihazları herkes tarafından kullanılabilir. Kalp ritim bozuklukları olanlar, kalp cihazı taşıyanlar, hamileler, bazı psikolojik rahatsızlıkları olanlar ve kramplara meğilli olanlar kullanımdan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Yan etkileri var mıdır?
TENS-Tedavisinin vücutta herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Sadece bazı kişilerde elektrodların yapıştığı yerlerde kızarmalar ve kaşıntılar belirebilir. Bunun da herhangi bir tehlikesi yoktur.

Bir önceki yazımız olan Oksijen Terapi Nedir başlıklı makalemizde oksijen terapi, oksijen terapi cilde nasıl uygulanır ve oksijen terapi hangi ciltlere uygulanır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.