/ 14 Kasım 2013, Perşembe / İlaç Rehberi


Supradyn Pronatal formülü, Supradyn Pronatal endikasyonları, Supradyn Pronatal kullanım şekli:

Formülü:
Bir lak tablet
A vit. 4000 I.U., B1 1.6 mg, B2 1.8mg, B6 2.6 mg, B12 4 mcg, C 100 mg, D2 500 I.U., E 15 I.U., D-biotin 0.2 mg, Ca-pantotenat 10 mg, Folik asit 0.8 mg, Nikotinamid 19 mg , Kalsiyum 125 mg, Demir 60 mg, Magnezyum 100 mg, Fosfor 125 mg, Bakır 1 mg, Mangan 1 mg, Çinko 7.5 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Gebelik ve emzirme döneminde artan gereksinim ve yetersiz alım sonucunda ortaya çıkabilen genel vitamin ve mineral eksikliklerinin önlenmesi ve tedavisinde; Nöral tüp defektleri ve doğumsal anomalilerin profilaksisinde; Gebelik anemisine karşı artan demir ve folik asit ihtiyacını karşılamak

Kontrendikasyonları:
Supradyn Pronatal, A ve/veya D hipervitaminozu bulunan vakalarda, böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda, demir birikiminin ya da demir demir kullanım bozukluğunun söz konusu olduğu bireylerdede, hiperkalsemi ya da hiperkalsiürili vakalarda ve ilacın içerdiği bileşenlerden bir ya da birkaçına alerjisi olduğu bilinen kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
Supradyn Pronatal, önerilen dozlarda kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda alındığında hipervitaminoza yol açabilceği unutulmamalıdır. Başka vitamin ihtiva eden preparatlarla beraber doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Gebelik Emzirme Döneminde Kullanımı:Supradyn Pronatal gebel ve emzirme döneminde endikedir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Supradyn Pronatal iyi tolere edilir. Nadir vakalarda gastrointestinal bozukluklar olabilir. (örneğin kabızlık), ancak bunlar genellikle tedavinin kesilmesini gerektirmez.

İlaç etkileşimleri:
Birbirlerinin emilimlerini bozabileceklerinden, demir içeren preparatlar tetrasiklinler ile aynı zamanda kullanılmaları gerekiyorsa, her iki ilacın alınması sırasında yaklaşık iki saatlik bir zaman farkı olmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:
Doktor tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği taktirde; Yetişkinlerde günde bir tablet kahvaltı ile birlikte alınmalıdır. Hastanın sabahları hiperemezisi varsa, tabletlerin öğle vakti veya gerekirse akşam alınması gerekir. Doz Aşımı: Supradyn Pronatal’da bulunan besinsel vitamin ve mineral dozlarında doz aşımı riski yoktur.ancak gebelik süresince bazı esansiyel besinler yüksek miktarlarda alınmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Supravit 100 Ml Şurup başlıklı makalemizde Supravit 100 Ml Şurup endikasyonları, Supravit 100 Ml Şurup formülü ve Supravit 100 Ml Şurup kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.