/ 10 Aralık 2012, Pazartesi / Kadın Sağlığı


Gebelikten korunma yöntemlerinden biri de spiraldir. Spiral nasıl takılır ve kullanılır, rahim içine kaçması durumunda vücuda ne gibi zararları olur?

Spiralin ipinin kopması ve spiralin kurtularak rahim içine kaçması ne sıklıkla olur nasıl zarar verir nasıl alınır..

Korunma yöntemlerinden biri olan ve ülkemizde de sıklıkla tercih edilen spiral, rahim içine yerleştirildiği için bir diğer adı rahim içi araçtır. Uzman bir kişi tarafından takılabilen RİA’ın farklı çeşitleri vardır. Bakırlı olan, ilaçlı olan ve daha az sıklıkla kullanılan spiral şeklinde olan.

RİAlar özellikle kollarının yapıları açısından farklılık gösteren değişik markalarda kullanıma sunulmuştur. Tüm RİA’larda plastik gövdenin alt ucunda tek lifli yapıda iki adet iplik bulunur.

Gebelikten koruma mekanizması
• Rahim içinde iltihap hücrelerinin birikmesine neden olup hem sperm hareketini bozarak hem de oluşan gebeliğin yerleşmesini engelleyerek korur.
• Eğer bakırlı spiral takıldıysa bakır iyonlarının spermleri öldürücü etkisi vardır.

RİA bir gebeliğin düşükle sonuçlanmasını sağlayan bir yöntem değildir. Etkisi rahim içine ulaşan spermler üzerinedir.

Özellikle adetin son günleri veya adetten sonraki ilk hafta takılması uygundur. Buradaki amaç hem kadının gebe olmadığının görülmesi hem de takılmasının daha kolay olmasından ileri gelir. Yoksa RİA takılması için mutlaka adetli olmak şart değildir.

RİA takılması genellikle ağrı vermeyen bir işlemdir. Bazı durumlarda işlemden önce bölgeye az miktarda anestezik madde enjekte edilebilir. Ya da genel olarak hasta uyutulabilir. RİA’lar plastik bir kılıf içinde steril olarak paketlenmiş bir şekildedir. Plastik kılıf RİA’nın rahim içine ittirilmesini kolaylaştırır. Takarken steril olmak gerekir vesonrasında plastik alet çıkarılır geride uzun kalan ip parçası da kesilerek kısaltılır.

RİA takıldıktan sonra ilk adet sonrası ve daha sonra 6 ay aralarla rutin kontrol gerekir.

Çok sık rastlamadığımız bir durum da spiralin içeriye kaçmasıdır. Bu durum, takılırken ipin kısa kesilmesinden kaynaklanıyor olabileceği gibi taktıktan sonra kaymasına da bağlı olabilir. Bu yüzden bu konuda tecrübeli ellere teslim olmak ilerdeki korkulu rüya görmeyi önler. RİA nın kadın tarafından kendi kendini muayene ederken kontrol edilmesi en doğrusudur. Bu da sanki fitil koyarmış gibi vajene iki parmağı sokarak spiralin iplerinin kontrolü şeklinde olur.

Spiralin zamanı dolduğunda çıkarırken ya da kadın kendini muayene ederken ipler hissedilmediğinde ya da kanama düzensizliği olan ve spirali bulunan kadınlarda ultrasonda spiralin kontrolünde spiralin kaymış olduğu ya da iplerinin izlenmediği görülür. Bu durumda ilk aşama küçük aletler kullanılarak içeriden ipi bulmaya çalışmaktır. İlk hamlede .%50 olarak ip alete gelerek çekilebilir, gelmediği taktirde ise bu ipin çekilmesi işlemi için özel yapılan bir alet kullanılarak çekilir. Olmadı ise en son histeroskopi denilen optik bir aletle içeriye girilerek göre göre spiralin çekilmesidir. İşlem sonrasında gerekirse yeni bir spiral tekrar takılabilir.

Hangi durumlarda uygulanmaz:
• Gebelik
• Rahmin şekilsel bozukluğu
• Sürekli tekrarlayan iltihabi durumlar
• Bakır alerjisi olan kişiler
• Anormal kanamaları olan ya da kanamasının sebebi bilinmeyenler kişilere

Yan Etkileri
• Kanama anormallikleri özellikle adet süresi ve miktarı artar ilk 3 ay ara kanama olabilir ama bu progesteronlu RİA da daha az sıklıkla karşılaşılır
• İltihaplanma
• Adet sancısı
• Ria nın kayması
• Dış Gebelik
• Takılırken rahim delinmesi

Bir önceki yazımız olan Meme Muayenesi Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde evde meme muayenesi, meme muayenesi ve meme muayenesi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.