/ 14 Ocak 2013, Pazartesi / Sağlık Bilgileri


Siyanür zehirlenmesi, siyanür asidinin yol açtığı zehirlenmedir. Siyanür asidi bilinen en kuvvetli zehirlerdendir. Çok miktarda içilirse ani ölüme yol açabilir. Taflan yapraklarında, şeftali ve kiraz tohumlarında, acı bademde bulunur. Bunlardan çok miktarda yiyen küçük çocuklar zehirlenir, hatta ölürler.

Böcekleri öldüren özelliğinden dolayı siyanür asidinden elde edilen gaz dezenfekte edici olarak ve tarımda çeşitli asalaklara karşı kullanılır. Sanayide madenlerin temizlenmesinde galvanoplasitide, fotoğrafçılıkta, boya sanayiinde kullanılır. Birinci Dünya Savaşında zehirli gaz olarak cephelerde de kullanılmıştır.

Siyanür asidi ile mikropların öldürülmesinde dikkatli davranılmaması ya da yanlışlıkla tuzlarının (potasyum siyanür, cıva, altın) alınması sonucunda sık sık ivegen siyanür zehirlenmeleri ortaya çıkar.

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.