/ 21 Şubat 2014, Cuma / Gögüs Hastalıkları


Silikotüberküloziste ekspektore balgamda bakteriyolojik çalışmalar herzaman sonuç vermeyebilir ve FOB ile bronş yıkama örneklerine başvurulabilir. Tedavi çok ilaçlı ve normal Tb tedavisinden daha uzun süreli ( en az 8 ay) olmalıdır. Akut silikozis hızla solunum yetmezliğine ilerleyebilir ve pulmoner alveoler proteinozise ( PAP) benzer tabloya yol açabilir.

Massif akciğer lavajı etkinliği tam kanıtlanmazsa da uygulanmaktadır. Steroidler gene etkisi kanıtlanamamış olsa da akut silikoziste kullanılmaktadır. Solunum yetmezliğinde ventilatör desteği ve nadir terminal silikozisli genç olgularda akciğer ( gerekirse kalp) transplantasyonu düşünülebilir.

Bakan Dinçer, BDP’li Bayındır’ın, kot kumlama işçilerine yönelik yazılı soru önergesini yanıtladı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 2003-2008 yılları arasında 2 bin 546 işçiye, ”Silikozis ve Silikotüberküloz” tanısı konulduğunu bildirdi.

Komplikasyonların tedavisi:
Silikozisin tedavisinde aerosilize alüminyum, polivinil piridin-N-oxide ( koruyucu etkili bir polimer), tetranidine ( antifibrotik etkili) gibi bazı şelasyon yapıcı ajanlar kullanılmış ancak başarılı olamamışlardır. Havaakımı obstrüksiyonu, enfeksiyon, hipoksemi, solunum yetmezliği, pnömotoraks komplikasyonları KİP’te olduğu gibi tedavi edilir. Silikozis tanısı konulduğu andan itibaren maruziyetin devamı engellenmelidir.

Silikozis olgularında Tb sık görülür. Silikotüberküloz olgularında tanı ve tedavi güçtür. Kilo kaybı, ateş, terleme gibi belirtilerle göğüs grafisi ve balgam ARB ile kültür tetkikleri gereklidir. Tb’a özgü radyolojik değişiklikler bulunmayabilir. Konglomere lezyonlar veya nodüler opasitelerde büyüme veya kavitasyon gelişimi uyarıcı olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bronşektazi Hastalığı Nedir başlıklı makalemizde bronşektazi belirtileri nelerdir ve ronşektazi nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.