/ 01 Eylül 2012, Cumartesi / Çocuk Sağlığı


Yenidoğan bebeklerde kan alınırken ve aşı yapılırken bebekler çok ağrı hissederler. Uzmanlar yenidoğanlarda kan alınırken veya aşı yapılırken ağrıyı azaltmakta ısının etkili olduğu bildirildi.

Bilim adamları, Pain dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmalarına dayanarak, ısının, diğer yöntemlere göre bebeklerde acıyı dindirmekte daha etkili olduğunu bildirdi.Chicago üniversitesi bilim adamları, Larry Gray başkanlığında yaptıkları araştırmada, 47 sağlıklı, normal kilolu yenidoğanı hepatit B aşısı vurulurken inceledi.

Video kayıtları yardımıyla bebeğin, 10 saniye süren aşı uygulamasından önce, uygulama esnasında ve sonrasındaki davranışları değerlendirildi. Ayrıca acının süresi ve şiddeti nabız yardımıyla belirlendi.
Üç gruba ayrılan bebeklerin bir bölümüne şekerli su, bir bölümüne emzik verilirken, bir gruptaki bebeklerin yakınına ısıtıcı konuldu.Üç yöntem arasında acıyı ve ağrıyı dindirmede en etkilisinin ısı olduğu görüldü.

AA

Bir önceki yazımız olan Kız Çocuklarda Boy ve Kilo Cetveli başlıklı makalemizde kız çocukları büyüme cetveli hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.