/ 13 Ocak 2013, Pazar / Sağlık Bilgileri


Selenyum zehirlenmesi nedir ve selenyum zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

1817′de Bergelius tarafından keşfedilen kimyasal bir element. Doğada serbest olarak oldukça seyrek görülür. Daha çok gümüş, demir, kurşun, bakır, cıva, bizmut madenleriyle karışık olarak bulunur. Renkli camların, minelerin, fotosellerin yapımında kullanılır.

Zehirleyici etkisinin dışında biyoloji açısından önem taşımaz. Hem selenyum, hem de bileşikleri oldukça zehirlidir. Zehirlenme solunum, bağırsak ve deri yoluyla olur. İvegen selenyum zehirlenmesi sinirliliğe, şiddetli baş ağrısına, kollapsa, deri yangısına, yarı uyku haline, konjonktivite yol açar.

Süreğen zehirlenme sonucunda hasta zayıflar; kansızlık, sarılık, bağırsak rahatsızlıkları, özellikle karaciğer hastalıkları görülür. Karaciğerin tüm nekrozlaşması sonucunda ağır bir karaciğer yetmezliği görülür. Karaciğer nekrozlaşmasını önlemek için hastaya metiyonin ya da sistoyin verilir.

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.