/ 14 Kasım 2013, Perşembe / İlaç Rehberi


Sekrol 30 Mg 150 Ml Şurup formülü, Sekrol 30 Mg 150 Ml Şurup endikasyonları, Sekrol 30 Mg 150 Ml Şurup kullanım şekli:

Endikasyonları:
Solunum yollarının salgı bozuklukları ile birarada olan akut ve kronik hastalıkları, özellikle akut ve kronik bronşitler, astmatiform bronşit, bronş astması, bronşektazi, larenjit, otitis media, cerrahi müdahale sonrası bronkopulmoner komplikasyonların tedavisi ve profilaksisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Ambroksol’e ve bromeksin’e aşırı duyarlı olan kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:Sekrol Pediatrik şurup, kodein ve diğer antitussiflerle beraber kullanılmamalıdır. Çünkü eriyen mukus ve salgıların dışarı atılımı zorlaşabilir. Karaciğer ve böbrek hastalarında dikkatle kullanılmalıdır.

Hamile ve Süt Verenlerde Kullanımı:
Hayvan deneylerinde teratojenik bir etkiye sahip olmadığı bilinmekle beraber, insanlarda bu durum kanıtlanmadığı için gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.
Anne sütüne geçip geçmediği belli değildir. Bu nedenle emzikli kadınlarda dikkatle kullanılması önerilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Genellikle Sekrol Pediatrik Şurup, iyi tolere edilir. Bazı durumlarda mide, barsak bozuklukları, ishal, deri döküntüsü, kaşıntı, kusma, halsizlik, baş ağrısı görülebilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:Sekrol pediatrik şurup ile kronik bronşit tedavisinde kullanılan kardiyotonik glikozidler, kortikosteroidler, bronkodilatatörler ve diüretikler arasında herhangi bir etkileşime rastlanmamıştır.
Amoksisilin, eritromisin, cefuroksim gibi antibiyotiklerin plazma düzeylerini değiştirmez. Birlikte kullanılımlarında bir sakınca yoktur.

Kullanım şekli ve dozu:
Doktor tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde;
0-2 yaş arası günde 2 defa 2,5 ml (1/4 ölçek)
2-5 yaş arası günde 3 defa 2,5 -5 ml (1/4 – 1/2 ölçek)
5-12 yaş arası günde 2 defa 5-10 ml (1/2 – 1 ölçek)
Erişkinlerde günde 3 defa 5-10 ml (1/2 – 1 ölçek)

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ:
Genelde herhangi bir zehirlenme vak’asına rastlanmamıştır. Doz aşımı durumlarında hasta kusturulur veya mide yıkanır. Spesifik antidotu mevcut değildir. Destek ve semptomatik tedavi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Sirdalud 2 Mg 30 Tablet başlıklı makalemizde kas gevşetici ilaç, Sirdalud 2 Mg 30 Tablet endikasyonları ve Sirdalud 2 Mg 30 Tablet formülü hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.