/ 14 Kasım 2013, Perşembe / İlaç Rehberi


Saline Solüsyon formülü, Saline Solüsyon endikasyonları, Saline Solüsyon kullanım şekli:

Formülü:
Salbutamol (Albuterol Sülfat)……………………….2 mg
Antioksidan;Sodyum metabisülfit

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Kontakt lenslerin çalkalanmasında ve yumuşak lenslerin dezenfeksiyonunda kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Uyarılar/Önlemler:
Solüsyon lens saklamak amacıyla kullanılmaz. Diğer solüsyonlarla karıştırılmamalı ve doğrudan göze püskürtülmemelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

İlaç etkileşimleri:
İstenmeyen kardiyovasküler etkiler ortaya çıkabileceğinden Salbutol tablet sempatomimetik ajanlarla birlikte kullanılmamalıdır.Ancak Salbutol tablet kullanan hastalarda adrenerjik stimulan etkili bir aerosol bronkodilatör, dikkatli olmak koşulu ile yine de kullanılabilir.Fakat bu kombine tedavi bütün hastalarda rutin olarak uygulanmamalı ve her hasta ayrı ayrı değerlendirilmedir. Eğer sürekli beraber bir uygulama gerekiyorsa alternatif bir tedavi düşünülmelidir. MAO inhibitörleri veya trisiklik antidepresan ilaç alanlarda Salbutol son derece dikkatli kullanılmalıdır. Zira bu ilaçlar Salbutol’ün vasküler sistem üzerine olan etkisini arttırabilirler. Beta-reseptör blokerleri ve Salbutol birbirlerinin etkilerini inhibe ederler.

Kullanım şekli ve dozu:
Lensler muhafaza kutusuna konarak solüsyonla doldurulur ve dezenfekte edilir işlem bittikten sonra lensler taze solüsyonla çalkalanır.

Bir önceki yazımız olan Sekrol 30 Mg 150 Ml Şurup başlıklı makalemizde Sekrol 30 Mg 150 Ml endikasyonları, Sekrol 30 Mg 150 Ml formülü ve Sekrol 30 Mg 150 Ml kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.



Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.