/ 13 Ocak 2013, Pazar / Kulak,Burun,Boğaz(KBB), Sağlık Haberleri


Sağırlık hastalığı konusunda her gün yeni buluşlara imza atan bilim insanları yeni bir yöntemle sağırlık hastalığını tedavi etmeyi başardılar.

Amerikan bilim adamları, iç kulakta sesleri algılayan saç kılı şeklindeki reseptörleri yeniden üreterek farelerde sağırlığı tedavi etmeyi başardı.
”Neuron” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, farelere enjekte edilen bir ilaçla iç kulakta bulunan Corti organında yeni ince kılların oluşması sağlandı.

Tedavi sonucu iç kulaklarında sağlıklı reseptör bulunmayan ve hiçbir şey duymayan fareler, trafik gürültüsü ya da kapı çarpması gibi sesleri duymaya başladı.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılardan Albert Edge, daha önce yetişkin memelilerde saç kılı şeklindeki reseptörlerin yeniden üretilemediğini, bu nedenle keşfin bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattığını belirtti Canlıların işitmesi için ses dalgalarının, beynin anlayabileceği elektriksel uyarılara dönüşmesi gerekiyor.

Mekanik titreşimler, iç kulaktaki Corti organında bulunan kılların titreşmesine yol açıyor. Titreşimin neden olduğu elektriksel uyarı beyne gönderiliyor. İşitme sorunlarının büyük bir kısmı, bu ince kılların hasar görmesi sonucu ortaya çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan Sigarayı Bırakmak başlıklı makalemizde sigara nasıl bırakılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.