/ 16 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Rennie 680 Mg 48 Çiğneme Tableti formülü, Rennie 680 Mg 48 Çiğneme Tableti endikasyonları, Rennie 680 Mg 48 Çiğneme Tableti kullanım şekli:

Formülü:
Bir çiğneme tableti veya 1 ölçek süspansiyon 680 mg kalsiyum karbonat ve 80 mg magnezyum karbonat içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Midede yanma, ekşime, şişkinlik, hazımsızlık, gaz oluşumu, hiperasidite, dispepsi, gastrit, ülser benzeri durumların semptomatik tedavisinde, kahve, alkol, nikotin, bazı ilaçların ve aşırı yemeğin neden olduğu sindirim bozuklukları gebelik hazımsızlığı ve sinirsel hazımsızlıklarda endikedir.

Kontrendikasyonları:
Rennie, içindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaz. Ağır renal yetmezliklerde kullanılmaz. Tetrasiklin, izoniazid ve oral antikoagülanlarta birlikte kullanılmaz. Kabızlığa neden olabilir.Uzun süre yüksek doz kullanmaktan kaçınılmalıdır

Yan etkiler/Advers etkiler:
Rennie iyi tolere edilir. Kalsiyum karbonat oral olarak çok yüksek dozlarda alındığında alkaloz, hiperkalsemi, süt alkali sendromu ve kabızlığa neden olabilir. Söz konusu yan etkiler, genellikle normal günlük dozların çok üzerine çıkıldığında oluşmaktadır.

İlaç etkileşimleri:
Tetrasiklin,izoniazid ve oral antikoagülanlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:
Yemeklerden sonra ya da ağrı anında 2-3 kez, 1-2 tablet emilir ya da çiğnenir veya 1-2 ölçek süspansiyon içilir. Genellikle öğünlerden yaklaşık 1 saat sonra ya da ağrı olduğunda alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Riasin 50 Kapsül başlıklı makalemizde Riasin 50 Kapsül endikasyonları, Riasin 50 Kapsül formülü ve Riasin 50 Kapsül kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.