/ 23 Şubat 2014, Pazar / Kalp Damar Hastalıkları


Raynaud hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir? Raynaud hastalığının teşhisi nasıl konur ve nasıl tedavi edilir? Raynaud hastaları nelere dikkat etmelidir?

Raynaud hastalığı ya da raynaud fenomeni el ve ayak parmaklarına giden kan akımında bir bozulma sonucu el ve ayakuçlarında ağrı, solukluk ve morarma ile seyreden bir hastalıktır.

Genellikle soğuk veya stres sonucu tekrarlayan ataklar halinde seyreder. Skleroderma, lupus, polimiyozit, miks bağ dokusu hastalığı, romatoid artrit, trombosit fazlalığı gibi hastalıklarla birlikte görülür. Tek başına da görülebilir.

Raynaud belirtileri
Raynaud fenomeni nöbetler halinde seyreder. Soğuk ve stres nöbetleri başlatan en önemli faktörlerdir. El ve ayak parmaklarında görülür. Parmak eklemleri önce soluklaşır, daha sonra morarır ve sonra tekrar normal rengine döner. Parmaklarda şiddetli ağrı ve üşüme vardır. Ağrı ve üşüme dakikalar ve saatler içinde geçer. Bazı romatizmal hastalıkların seyri esnasında daha sık görülür. Ancak hastalığın önemli bir kısmında hiçbir sebep bulunamaz. Nadirde olsa bazen ellerde yaralar açılabilir.

Raynaud teşhisi
Raynaud hastalığının teşhisi genellikle hastanın ifadesine göre konulur. Nöbeti görmek için hastanın elleri buzdolabının buzluk kısmına konulabilir. Mikroskopla tırnak kan damarları incelenebilir. Ayrıca eşlik edebilecek romatizmal bir hastalık araştırılabilir.

Raynaud hastalığı tedavisi
Kalsiyum kanal blokerleri adı verilen ilaçlar kullanılır. Ayrıca el ve ayağın soğuktan korunması gerekir. Stres önleyici ilaçlar kullanılır. Aspirin benzeri ilaçlar dolaşımı düzenlemek için verilebilir. Bazı hastalıklarda konstrat banyoların uygulanması soğuk- sıcak hassasiyetini azaltabilir. Biofeedback denenebilir. İnatçı vakalarda sempatektomi adı verilen cerrahi müdahale yapılabilir.

Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?
•Soğuktan korunmalıdır; eldiven, kalın çorap, başın örtülmesi.
•Kıyafetlerin soğuğu geçirmesini engelleyen yün elbiseler giyilmeli.
•Isıtılmış odalar, banyolar ve otomobil kullanılmalı.
•Sıcak suyla banyo yapılmalı.
•Klimalı ortamlardan kaçınılmalı ”yazları”.
•Stresten uzak durulmalı.
•Buzdolabından bir şey alırken eldiven kullanılmalı.
•Sigarayı kesinlikle bırakılmalı.
•Cilt ve tırnak bakımına özen gösterilmeli.

Bir önceki yazımız olan Çarpıntı Nedir, Neden Kaynaklanır başlıklı makalemizde çarpıntı hastalıkmıdır, çarpıntının sebepleri ve kalpte ritm bozukluğu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.