/ 23 Kasım 2017, Perşembe / Sağlık Bilgileri


Probiyotik takviyelerinin etkisi üründen ürüne farklılık göstermektedir. Bir probiyotik takviyesinin yararlı olabilmesi için doğru çeşidin, doğru miktarda ve doğru bakterilerin birleşimiyle doğru formda (canlı) olması gerekir. Probiyotik takviyesi seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar:

Çeşit Seçimi
Bazı takviyelerde insan sindirim sisteminin florasında bulunmayan veya yararı kanıtlanmamış bakteriler bulunmaktadır. Bu kültürlerin hastalık yapıcı potansiyeli olmasıyla birlikte insan üzerinde toksikolojik çalışmalar yapılmadığından sonuçta güvenli bir ürün oluşturamaz. Dolayısıyla probiyotik takviyesindeki bakterilerin insan sağlığına yararlı etkisi kanıtlanmış ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı güvenli (Generally Recognized As Safe, GRAS) bakteriler olması gerekir. Bir bakterinin probiyotik takviyesinde kullanılabilmesi için aşağıda belirtilmiş mekanizmalarda önemli rolde bulunması gerekmektedir.

– Bağırsak ve solunum sisteminde koloni oluşturabilmesi
– Kolesterol metabolizması
– Bağışıklık sistemini uyararak kansere neden olan reaksiyonları önlemesi
– Laktoz metabolizması
– Kalsiyum emilimi
– Vitaminlerin sentezi
– Kabızlık ve ishalli hastalıkların önlenmesi
– Gastrit ve ülserin önlenmesi
– Akne ve cilt sorunların önlenmesi

Hangi bakteri türleri?

Lactobacillus acidophilus ve bazı Bifidobacterium bakteri türleri sağlık üzerinde etkisi kanıtlanmış FDA onaylı probiyotik bakterilerdir.

Miktar

Günde 2-5 milyar cfu (koloni oluşturan birim) probiyotik tüketimi sağlık üzerinde etkili bir yarar sağlaması için gereken miktardır.

Garantilik

Probiyotik takviyesindeki bakterilerin canlılığından emin olmak için üretim ve son kullanma tarihindeki toplam canlı bakteri sayısının yapılmış olması gerekir. Probiyotik takviyelerin prebiyotik ile birleşimi bakterilerin çoğalabilmesi için gerekli besini sunacağından daha iyi sonuç veren bir takviye olacaktır.

Kaynak:
Dash S. K., 2003, Selection criteria for probiotic supplements, Townsend Letter for Doctors and Patients, p99.

Shewale R. N., Sawale P. D., Khedkar C. D., Singh A., 2014, Selection Criteria For Probiotics: A Review, International Journal of Probiotics and Prebiotics Vol. 9, No. 1/2, pp. 17-22

Bir önceki yazımız olan Oruçluyken ağız kokusunu önlemenin yolları! başlıklı makalemizde ağız kokusu nasıl gider, ağız kokusu neden olur ve ağız kokusuna çözümler hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.