/ 23 Mart 2016, Çarşamba / Sağlık Bilgileri


Probiyotik piyasaya hem kapsül şeklinde hem de şase olarak sunulan bir destekleyici üründür. İçinde kimyasal madde olmayan Probiyotik’in insan sağlığına hiç bir zararı belirlenmemiştir.

Bazı gıdalarda doğal olarak bulunan, bazen de besin takviyesi şeklinde bulunabilen probiyotikler, “İyi bakteriler ” olarak bilinir” Bu bakteriler sağlığımızı iyi yönde etkiliyerek, bizlere fayda sağlarlar. Canlı organizmalardır. Sindirim fonksiyonlarını güçlendirir. Enfeksiyonlara sebep olan hastalıklara karşı korur. bağışıklığımızı güçlendirir. Probiyotik ürünlerde en sık karşılaşılan iki bakteri türü, süt ürünlerinden elde edilen laktobasilus ve bifidobakteriyumdur.

Probiyotikler, sindirim sorunları gibi dahili ve harici cilt sorunların teskin etmeye yardımcı olabilir. Oral yoldan alınan probiyotiklerin hem cilt hemde vücut üzerinde sayısız faydaları vardır. Erken yaşlanma belirtilerine karşı uzun vadeli bir koruma sağlarlar.

Probiyotik haplar sindirime yardımcı oldukları ve immün sistemi destekledikleri için vücudumuza hem içten hem dıştan faydalar sağlarlar.

Güzellik açısından probiyotiklerin sağladığı faydalar;

Akneyi giderir
Akne bakterilerin aşırı çoğalması dolayısıyla da oluşması için probiyotik kullanımı akne sorunu yaşayan ciltlerin iyileştirilmesinde de kullanılabilmektedir. Teoride, probiyoikler midedeki iyi bakterileri destekleyerek, bu faydalı bakterilerin sayılarını arttırırlar. Uzmanlar; “Kısa vadede enflamasyonu ve enfeksiyonu engellerler. Tropikal kullanımda zararlı bakterilere karşı koruma sağlar; cildin doğal dengesi destekler, koruyucu bir bariyet oluşturur. cildin doğal bakteri florasını destekler ve böylelikle akne oluşumunu önler”

Yaşlanmayı yavaşlatır
Güneş, sigara, kirlilik gibi etkenler dolayısıyla cilt bariyerinin yıkıma uğraması, zararlı bakterilerin olumsuz etkilerini rahatça gösterebildikleri bir ortam yaratır ve bu yüzden enflamasyonlar, enfeksiyonlar, elastikiyet ve kolajen kaybı oluşarak, kışırıklar meydana gelir. Uzmanlar; “Probiyotikler nemlenmeyi artırmaya, hücre fonksiyonlarını canlandırmaya, olgun ciltleri canlandırmaya, cildi yumuşatarak, pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur. ”

Sağlık açısından probiyotiklerin faydaları;

Sindirim sorunlarını azaltır
Özellikle antibiyotik kullanımından kaynaklı ishal durumunu gidermek için probiyotiklere başvurulur. Probiyotikler laktoz intoleransını gidermek ve spastik kolon rahatsızlığını iyileştirmek için de kullanılmaktadır. Vücut süt ve süt ürünlerini parçalamak için gerekli enzimleri üretemediğinde, bu ürünlere karşı intolerans oluşur. Bazı probiyotiklerin süt ve süt ürünleri enzimlerini kırmaya yardımcı olabildikleri düşünülmektedir.

Bazı enfeksiyonlara karşı çalışırlar
Bazı uzmanlar Bifidobakteriumun, bağırsakların PH düzeyini dengeleyerek; salmonella ve E. Coli giib bakterilerin üreyerek, gelişmelerini engellediğini savunmaktadır.

Egzama tedavisi
Uzmanlar, “Eğzamanın ciltteki dengesizlik yüzünden meydana geldiği ve bu dengesizliğin cilt bariyerine zarar verdiği düşünülür. ” diyorlar .

Probiyotikler, iyi bakterilerin oksijen salınımı yapmalarına izin vererek cildin daha rahat nefes almasını, dolaşımın artmasını ve cildin sağlıklı olmasını sağlamaktadırlar.

Nezle ve girip tedavisi

Fizyoloji, Biyokimya ve Beslenme Enstitüsü araştırmacıları, nezle ve grip tedavisi yöntemi olarak probiyotiklerinden faydalanarak, günlük olarak belirli dozda probiyotik ve vitamin alan kişilerin çok daha a z hastalandıklarını ve daha abuk iyileştiklerini tespit etmiştir.

Genel durumu çok kötü, bağışıklık sistemi çökmüş hastalarda, akut pankreatitte kullanımları uygun bulunmuyor. Antibiyotik tedavisi sırasında kullanılırsa, antibiyotikle 2 saat arayla alınmaları gerekiyor. Laktobasil grubunun laktoz ve süt hipersensitivitesinde, mayaların ise maya allerjisinde kullanılmaması gerekiyor.

Zaten birçok besin takviyesini artık doktorlar verdiği için onlara danışarak almak size en çok fayda sağlayanı bulmanız açısından daha önemlidir.

36 ila 50 tl arasında fiyatları olan çeşitli marka probiyotikler eczanelerden temin edilebilmektedir. Bazı doğal vitamin kapsülleri satan mağazalardanda. Yaşam tarzına uygun olanı seçebilirsiniz. Her zaman sağlıklı kalın.

Bir önceki yazımız olan Ebola Virüsü Nedir başlıklı makalemizde ebola hastalığı nedir, ebola kaç çeşittir ve ebola nasıl bulaşır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.