/ 16 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Polivit 30 Draje formülü, Polivit 30 Draje endikasyonları, Polivit 30 Draje kullanım şekli:

Formülü:
5 mI (1 ölçek) Polivit Şurup; etken madde olarak:
Vitamin A 1500 IU
Vitamin B1 1 mg
Vitamin B2 (Sodyum Fosfat) 1.2 mg
Vitamin B6 2 mg
Nikotinamid (PP)7 mg
D-Pantenol 3 mg
Vitamin C 25 mg
Vitamin D3 400 IU
Vitamin E 5 mg
Yardımcı maddeler:Şeker ve sodyum sakkarin; ayrıca metil paraben, propil paraben ve sodyum benzoat içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
* Beslenme bozuklukları sonucu çocuklarda gözlenen büyüme-gelişme gecikmesi durumlarında, * Vitamin yetersizliği durumlarında ve normal beslenmenin desteklenmesi amacıyla, * Hastalık, enfeksiyon, ameliyat sonrası nekahat devresi, yorgunluk, halsizlik, zayıflama, gebelik ve emzirme dönemlerinde artan vitamin gereksinimini karşılamak amacıyla ve * Özel diyete bağlı vitamin yetersizliklerinde, kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Yüksek dozlarda ve uzun süre alındığında hipervitaminoza yol açabileceği unutulmamalıdır. Muhtemel teratojenik etki nedeniyle, gebelikte yüksek dozlarda A vitamini alımından kaçınılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Aşırı dozlarda uzun süre kullanımı halinde hipervitaminoza bağlı yan etkiler görülebilir. Alerjik deri döküntüleri, mukoza ülserasyonları ve nadiren görülebilen sıcaklık hissi, baygınlık hissi gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

İlaç etkileşimleri:
A Vitamini, Retinoid içeren ürünlerle artan yan etki oluşturabilir. Barbitürat ve antikonvülsanlar, Vitamin D’nin etkisini azaltabilir. Niasin, ganglionik blokerlerin hipotansif etkisini yükseltebilir. B6 Vitamini, Erlich reaktifi ile ürobilinojen tayininde yanlış sonuç verebilir.

Kullanım şekli ve dozu:
Hekim tarafından başka biçimde önerilmedikçe: 3 ay-1 yaş arası çocuklar: Günde 5 ml (1 ölçek) 1-5 yaş arası çocuklar: Günde 7.5 ml (1.5 ölçek), 5 yaşından büyük çocuklar ve erişkinler: Günde 10 ml (2 ölçek), Gebeler ve süt veren anneler: Günde 10 ml (2 ölçek). DOZ AŞIMI: Yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak aşırı dozda alındığında, ilaç kesilerek semptomatik tedavi ve destek tedavisi uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Prednol-l 20 Mg 1 Ampul başlıklı makalemizde Prednol-l 20 Mg 1 Ampul endikasyonları, Prednol-l 20 Mg 1 Ampul formülü ve Prednol-l 20 Mg 1 Ampul kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.