/ 16 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Perebron 10 Mg 120 Ml Şurup formülü, Perebron 10 Mg 120 Ml Şurup endikasyonları, Perebron 10 Mg 120 Ml Şurup kullanım şekli:

Formülü:
5 ml. şurupta etken madde oksolamin fosfat 50 mg (35.5 mg oksolamin baz); yardımcı olarak metil paraben, ponso 4R, frambuaz esansı ve şeker bulunur.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Solunum yollarının öksürükle birlikte olan veya olmayan larenjit, farenjit, trakeit, bronşitler, bronşektazi, boğmaca, soğuk algınlığına bağlı öksürük.

Kontrendikasyonları:
Perebron® Şurup’un içindeki maddelerden birine karşı önceden aşırı hassasiyet gösterdiği bilinen kişilerde kullanılmaz.

Uyarılar/Önlemler:
Perebron® Şurup, özellikle midesi hassas olanlarda yemekten sonra verilmelidir. Şurubun eşit miktarda su ile karıştırılması ile yan etkiler genellikle önlenebilir.

2 yaşından küçük çocuklarda halüsinasyonlara neden olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle bu yaş grubunda kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Hafif lokal anestezik etkisi sebebiyle ağız mukozasında geçici his azalmasına sebep olabilir. Ender olarak özellikle hassas bebeklerde aç karnına verilince bulantı, kusma, bağırsak hareketlerinde artmaya sebep olabilir. Şurubun eşit miktarda su ile karıştırılması ve yemekten biraz sonra verilmesi ile bu durum genellikle önlenebilir. Çok ender olarak aşırı hassasiyeti olanlarda ürtiker görülebilir.

İlaç etkileşimleri:
Antikoagülanlarla birlikte dikkatle kullanılmalıdır. Protrombin zamanı uzayabilir.
Kullanım şekli ve dozu:
Genel olarak günde kilogram başına 15-25 mg dört eşit doza bölünerek verilmelidir.

Hekim başka bir şekilde tavsiye etmediği takdirde ortalama olarak:

2 yaşından büyük çocuklarda: 5 ml’lik 1-2 ölçek

Yetişkinlerde: 5 ml’lik 2 ölçek

Günde 4 defa 4 saat ara ile yemekten sonra, gereğinde eşit miktarda su ile sulandırılarak verilir.

KULLANIMA İLİŞKİN UYARILAR
Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ
Oksolamin’in küçük ve büyük farelerde ağız yoluyla LD 50’si sırasıyla 570 ve 1000 mg/kg’dır. Hayvanlarda genellikle bir defada 100 mg/kg’dan fazla alanlarda toksik belirtilere rastlanmamıştır. Literatürde 600 mg alan 3.5 yaşındaki çocukta görülen baş dönmesi ve renk solgunluğunun tedavisiz iyileştiği; 1300 mg alan 16 aylık çocukta görülen baş dönmesi, kusma ve ajitasyonun sedatif ve analeptik tatbiki ile arızasız iyileştiği bildirilmiştir. Antidotu yoktur. Erkense mide boşaltılır, semptomatik ve eliminasyonu çabuklaştırıcı tedavi uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Polivit 30 Draje başlıklı makalemizde çocuklar için vitamin, Polivit 30 Draje endikasyonları ve Polivit 30 Draje formülü hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.