/ 16 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Pedifen 100 Mg 100 Ml Şurup formülü, Pedifen 100 Mg 100 Ml Şurup endikasyonları, Pedifen 100 Mg 100 Ml Şurup kullanım şekli:

Formülü:
Beher 5 ml’lik ölçek 100 mg ibuprofen BP. boyar madde olarak sunset yellow FC edicol koruyucu olarak metilparaben, propilparaben ve sodyum benzoat, koku maddesi olarak orange flavour ve tatlandırıcı olarak şeker ihtiva eder.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
PEDİFEN Pediatrik Şurup ateş düşürücü ve ağrı kesici aneljezik etkisinin görüldüğü (20 mg/kg) günlük dozlarında çocukların sık görülen ve ateş ile ağrının eşlik ettiği soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlarında, yumuşak doku yaralanmalarında, eklem ve kasların burkulma ve zorlanmalarına bağlı ağrılarda, pediatride semptomatik amaçla kullanılır. Aynı amaçlar için kullanılacak tablet ve draje preparatlarını yutma güçlüğü gösteren çocuk ve yaşlı hastalarda tavsiye edilir. Romatoid artritlerde, osteoartritlerde Still hastalığında (juvenil romatoid artrit) eklem dışı romatizmalarda daha yüksek dozlarıyla (günde 40 mg/kg’a kadar) kullanılır.

Kontrendikasyonları:
PEDİFEN ciddi ve aktif peptik ülserli hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
Bronşiyal astım geçiren ya da eskiden geçirmiş olan kişilerde bronkospazm görülebilir. Çapraz duyarlılık görülebileceğinden asetilsalisilik asit ve diğer non-steroidal antienflamatuar ilaçlara karşı astım rinitis ve ürtiker gibi duyarlılık belirtileri gösteren hastalara PEDİFEN verilmemelidir. Ayrıca hemorajik diatezi bulunanlara ve kumarın sınıfı antikoagülan kullananlara da verilmemelidir. Hamilelikte zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Dispepsi, gastrointestinal intolerans ve kanama, çeşitli tipte cilt döküntüleri ve daha az sıklıkla trombositopeni bildirilmiştir. Nadir olmakla birlikte, hipersensitivite reaksiyonlarına karaciğer fonksiyon testlerinde bozulmaya, interstisyel nefrit dahil, renal fonksiyon bozulmasına ya da nefrotik sendroma, agranilositoza ve trombositopeniye neden olduğu bildirilmiştir.

İlaç etkileşimleri:
Tedavi edici dozlarda kullanıldığında diğer ilaçlara karşı ya da onlarla birlikte bir etki yarattığı gözlenmemiştir. Yine de tiyazit grubu diüretikler kullanan hastalara dikkatle uygulanmalıdır. Oral antikoagülanların etkisini arttırabilir.

Kullanım şekli ve dozu:
1 yaşın altındaki ve 7 kg’dan az olan çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Çocuklar için tavsiye edilen günlük doz, vücut ağırlığının her kg’ı için 20 mg’dır. Bu doz bölünmüş dozlar halinde günde 3-4 defa da verilir. Jüvenil romatoid artritte günlük doz kg başına 40 mg’a kadar verilebilir. Bu doz bölünmüş dozlar halinde verilir. 30 kg’dan hafif olan çocuklarda 24 saat boyunca verilen toplam doz 500 mg’ı aşmamalıdır. Yetişkinlerde hafif ve orta şiddette ağrılarda günlük ortalama doz 1200 mg’dır. Hastanın durumuna göre 600 mg ile 1200 mg arası günlük doz ayarlanır PEDİFEN Pediatrik Şurup aç karnına alındığında absorbsiyonu daha hızlıdır. Ancak gastrointestinal yan etkilerini azaltmak amacıyla tercihen yemeklerden sonra alınmalıdır.

AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ:
Spesifik bir antıdotu yoktur. Gastrik lavaj ve semptomatik tedavi yapılır. Gerekirse serum elektrolitleri düzeltilir.

Bir önceki yazımız olan Penicilline başlıklı makalemizde Penicilline endikasyonları, Penicilline formülü ve Penicilline kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.