/ 18 Şubat 2014, Salı / Ağız ve Diş Sağlığı


Pamukçuk hastalığı belirtileri nelerdir? Kimler pamukçuk hastalığı riski altındadır? Pamukçuk hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Candida albicans mantarının ağız mukozasında yaptığı enfeksiyondur. “Pamukçuk” adı genelde bebeklerin ağzında görülen enfeksiyon için kullanılmakla beraber yetişkinlerin ağzında veya boğazında meydana gelen kandida enfeksiyonları için de kullanılır…

Belirtileri
Ağızda beyaz, krem rengi veya sarı benekler. Benekler biraz yükseltilidir. Genelde beneklerin altında ağrı olmaz. Benekler kazındığı zaman altları biraz kanama olur. Yetişkinlerde pamukçuk ağız ve boğazda rahatsızlık verici bir yanma duygusu verir. İlerlemiş vakalarda yutkunma zorluğu gürülür, enfeksiyon yemek borusuna özofagus yayılır. Pamukçuk olan bebekler süt emerken enfeksiyonu annelerine geçirebilirler.

Kimler risk altındadır?

* Yeni doğmuş bebekler
* Takma diş takanlar. Yeterince tükürük dolaşımı olmamasından dolayı damakta Candida ve çeşitli bakterilerden oluşan karışık enfeksiyon meydana gelir.
* Antibiyotik veya kemoterapi tedavisi görenler. Bu etmenler Candidayı kontrol altında tutan bakterileri öldürür.
* Uyuşturucu kullananlar.
* Kötü beslenenler.
* Diyabetliler. Candida albicans yüksek glikozlu ortamda çoğalır.
* Bağışıklık yetmezliği olanlar AIDS/HIV veya immünosupresyon durumunda olanlar.
* Bademcik ameliyatı sonrası hastalar.
* Hormon değişimleri yaşayan kadınlar, örneğin hamile olanlar veya doğum kontrol hapı kullananlar.
* Ağız kuruluğu xerostomia olanlar. Bu durumda ağızda bulunan mikroorganizmaların dengesi bozulabilir ve Candida çoğalabilir. Kuruluk bir hastalık değil, çeşitli hastalık veya durumların bir sonucudur.
* Vajiniti olanlarla oral seks yapanlar.
* Akciğer sorunları örneğin astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı için kortizol tedavisi görenler. Bu gruptakilerin riski düzenli olarak ilaç aldıktan sonra ağzı suyla çalkalayarak azaltılabilir.

Tedavisi
Antimantar ilaçlar
, örneğin nistatin, Fluconazole Diflucan , itraconazole veya amphotericin B ile tedavi edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Plağı Nedir başlıklı makalemizde diş plağı hakkında bilgiler, diş plağı nasıl anlaşılır ve plak birikimi nasıl önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.