/ 06 Aralık 2013, Cuma / Ortopedi


Hastalıklardaki kas-iskelet sisteminin etkinliği üzerinde duran tamamlayıcı tıp metotlarından biri de Osteopati tedavisidir. Osteopati hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler aşağıda verilmiştir.

Akupunktur, masaj terapisi ve bunun gibi diğer bir çok yöntemle gelen sağlık aslında çokta yeni bir yöntem değildir. (sağlık merkezleri, birçok farklı uygulamacısıyla grup halinde çalışarak yayılmaya devam ediyor.) lojistik ve hesap zorluklarına rağmen, bu trend, Amerikan tıp birliğini farklı iyileştirme modelleri ile bilinen geleneksel Çin tıbbı ile birleştiren geleceğin tıbbı olarak ilerliyor.

Bu arada, bir grup eski Amerikan ilaç uygulayıcılarını temsil eden Östeopath?lar farklı çeşit deki tamamlayıcı tıp uygulayanı olarak da bilinir. Östeopatinin bulunmasından bu yana , östeopati uygulayıcıları günlerinin en iyi tıp mantığını kendi yaptıkları uyumlu metotlarla tamamladılar. Bugün tek başına , oldukça geniş olan çağdaş uygulamaları şekillendiren bir Östeopath bulabilirsiniz. En azından bir Östeopath standart tamamlayıcı metotlarının yanında Östeopati tekniklerini biliyordur.

Östeopathlar M.D. de verilen eğitimin uzunluğuna eşit eğitim alırlar ve elli kademede lisansları vardır. İlaç verebilirler ve eğer uzmanlık alanlarında ameliyat yapma izinleri varsa ameliyatlarda yapabilirler. Yoğun eğitimleri ve tam lisansları yüzünden bu tarz tedavi yöntemlerinin masraflarını karşılamayan sigorta şirketleri Östeopati masraflarını karşılıyor.

Kas iskelet çalışması üzerine yoğunlaşan Şikago’lu Östeopath Dr. Richard A. Feely hastalarına sadece allopathic tıp bilgisini değil O.M.T. ve ayrıca japon kafa akupunkturu, kulak akupunkturu ve bitki ilaçlarını sunar. Dr. Feely’e bir hekimin yaptığı bir dizi iyileştirme metodu bir grup uygulamacının yaptığından daha mı avantajlı diye sordum ve oda bir doktorun yaptığı çalışmanın daha ucuz ve aynı zamanda daha etkili olduğunu söyledi. Dahası Östeopathlar daha fazla tedavi seçeneği önerirler ve alternatif yöntemin uygulanmayacağı durumları bilirler ve acil bir durumda operasyona ve ya ilaç kullanımına ilk önce başvururlar.

Bütün bu avantajlarına rağmen, yapılan araştırmalar Amerika’nın büyük bir kesiminin Östeopatinin ne olduğunu bilmediğini gösterdi. Bunun bir sebebi yeterli tanıtımın yapılmamış olmasıdır. Ama ayrıca bir isim sorunu da vardır. Östeopati kelimesinin kökeni yunanca kemik ve hastalık kelimelerinin birleşmesinden gelmektedir.

Östeopati kemik hastalığı çalışması değildir, en azından bir çok insanın algıladığı anlamda Leon Choizow (yazar) göre Östeopati vücuttaki, kas-iskelet sistemindeki dengenin öneminin tanınması ve uygulanan farklı bir çok teknikle dengeyi sağlayan terapilerinin yapabilirliğinin anlaşılmasına dayanan tam bir sağlık sistemidir.

Östeopatinin Tarihçesi

Östeopati Birleşmiş Milletlerde geliştiği zaman Allo pathic metot ve eğitimi içeriyordu. 1874 yılında Östeopatinin kurucusu Andrew Taylor Still bir şehir doktoru ve sivil savaş hekimiydi. O zamanlarda, Dr. Feely’in hatırlattığı gibi, Birleşmiş Milletlerde standart tedavi yönteminde şuan tehlikeli bir alışkanlık yaptığı düşünülen eroin ve kokain kullanılıyordu. Dr. Still bu yöntemi reddetti, ve bu ilaçların kullanımını tamamen bırakmaya karar verdi.

Bunun yerine kendi geliştirdiği tekniği uygulayan doktorların yardımı olduğu zaman vücudun kendi kendine şifa verebileceği anlayışını geliştirdi. Afrikalı-Amerikalılara ve kadınlara en başından beri yardım eden Östeopati okulunu kurdu. Dr. Feely’a göre 1920 yılında, patentli ilaçların çok saygınlık kazandığı ve 1940 yılında, antibiyotiklerin çok kabul gördüğü, zamanlarda bazı Östeopathlar uygulamalarında farmakolojiyi içermeye karar verdi.

Dr. Feely’e göre östeopati iki tamamlayıcı tıp terapistin üzerinde çok etkili oldu. Chiropacticin kurucusu D. D. Palmer 1899 yılında kendi uygulaması Chiropractic idaresine öncü olarak Östeopatiyi hastası üzerinde iki hafta boyunca kullandı. Kendisi de bir Östeopath olan William Gardner Sutherland kafatasındaki kemik ve onların ince hareketleri anlayışını geliştirdi. Bu anlayış kendi yarattığı Cranial Östeopati’nin temelidir. Cranial Östeopati daha sonra John Upldeger tarafından ünlendirilmiştir.

Östeopati= M.D.Plus= Artı Tıp Okulu

Östeopati vücut yapısının hastalığının anlaşılmasındaki temel anahtar olduğu anlayışı altında incelenir. Yapılarda meydana gelen ağrı, burkulma ve yaralanma şikayetleri ile gelen hastaları tedavi etmelerine rağmen, östeopati sadece sırt, bacak kasları, lifler ve yapılarındaki ağrı, burkulma ve yaralanma değildir. Östeopati diğer hastalıklarında sindirim, solunum ve Baş ağrısı problemleri gibi vücuttaki yapılarda meydana gelen rahatsızlıktan kaynaklanabileceğine inanır. Bazen, yaşanan bir sorun yıllar önce yaşanmış vücut yapısında oluşan bir tahribatın izini taşır.

Bir tıp doktorunun bildiği her şeyi bilmenin yanında, Östeopath’lar vücut yapısı hakkında düşünmeye dayanan bir çok düzenleyici teknik bilirler. Nithols’e göre bu teknikler sadece, kas ve bağlara basınç ve masaj yapma şekli olan yumuşak doku tekniği ve uygulayıcıları karşılarındayken kasları ile uyum içinde olmaları istenen hastaları içeren kas enerjisi tekniği ile sınırlı değildir. (Nicholas American Östeopati Birliğinin üyesi ve Arizonalı bir Östeopathdır.) Kas- İskeleti bozuklukları üzerine uzmanlaşan Dr. Feely hastalarının yüzde 96 sında cranial östeopatiyi kullanır. Bu yöntem William 6. Sutherland tarafından oluşturuldu ve daha sonra cranial- sacral terapi olarak geliştirildi. Vücuttaki sürekli stres ve travmadan kaynaklanan rahatsızlıklar cerebrosbinal sıvısını üretir ve belli ritimlerle emer, fikrine dayanır.

Sutherland kafatasındaki kemiklerin mangaldaki balıklar gibi olduğunu farketti ve sonuç olarak kemiklerin altındaki sıvının bu uyumlu hareketinin ilk solunum mekanizmasını isimlendirdiğini gördü, buna rağmen, bu ciğerlere oksijen girerek oluşan solunum değildir. Cranial Östeopati stres yada travmadan zarar görmüş olan sıvının düzeninin tekrar sağlanması için oluşturuldu.

Bu teknik Östeopatinin yardımcılarıdır. Kısaltmalar ortadan kalktığı zaman vücudun kendi kendini iyileştirmesine yardımcı olurlar. Dr. Feely’in dediğine göre bu iyileştirme felsefesi Östeopatinin temel anahtarıdır. Ana prensibi yapı ve işlevler birbirine sıkıca bağlıdır. Farklı teknikler tarafından uygulanır. Yani, kötü vücut yapısı kötü işleve sebep olur ve kötü işlev vücutta kötü yapıya sebep olur.

Dr. Feely, farklı iki hastasıyla olan randevusunu izlememe izin verdi. Biri sağ elindeki kontrol edilemez sallantıdan şikayetçi diğeri ise arabasıyla bir başka arabaya vurmasından sonra oluşan baş dönmesinden şikayet ediyordu. Her ikisiyle de konuştum ve Östeopati den memnun ve umutlu olduklarını gördüm. Kazazede olan hasta Östeopatinin bir bölüme katıldı, çünkü yapılan ilaç tedavisine yardımcı olarak tercih etti. Kol sorunu olan kadın Östeopatiye başladığı zamandan durumunun daha iyi olduğunu söyledi. Östeopatinin farklı denemeye daha açık olduğunu vurguladı.

Gerçekte Östeopathlar geleneksel tıp eğitimleriyle görüşlerin karışımını kullanır bir durumdadır. Kas- iskelet sorunları üzerinde uzmanlaşanlar Östeopati Tıp eğitimini kullanırlar. Diğerleri Östeopati tıp eğitimi yanında Allopatiği kullanır. Dr. Nichols Zatüre teşhisi konan bir hastaya antibiyotiğin daha iyi işe yaraması için antibiyotiğin tedavisinin yanında tamamlayıcı teknikler kullanır. Allopathic tekniklere aşırı derecede güvenmemek gerekir. Östeopati tıbbı Östeopathic tekniği ve geleneksel görüşü birleştiren bir köprüdür.

Bir önceki yazımız olan Ayak Sağlığı başlıklı makalemizde ayak sağlığı ve ayakkabı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.



Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.