/ 24 Ağustos 2012, Cuma / Kadın Sağlığı


İlk defa anne olacaklar sancılandıklarında ne yapacaklarını şaşırırlar. Bebek doğmadan önce doğum belirtileri başlar. Doğumun başladığını gösteren ilk belirtiler nelerdir?

Nişan gelmesi:
Rahim ağzını bir tıkaç gibi tıkayan sümüksü maddenin kanla karışık olarak vajenden atılması genellikle doğumun ilk işaretidir.

Doğum ağrılarının başlaması:
Doğum ağrıları ya da sancılar, ilk başta belde ve sırtta belirsiz, künt ağrılar şeklinde başlayabilir.İki sancı arası geçen süre başlangıçta uzun olup bu süre giderek kısalır ve ağrıların şiddeti giderek artar.

Su gelmesi:
Bebeğin çevresini saran su kesesi, sancılarla birlikte artan rahim içi basıncı sonucu yırtılır ve içindeki su genişlemiş olan rahim ağzından geçerek boşalır.Ancak kimi zamanlar, doğum sancıları başlamadan da su kesesi yırtılabilir ve su boşalabilir.Su gelmesi durumunda vakit geçirmeden hastaneye gitmek gerekir.

Görüntüler National Geographic belgeselinden alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yaygın Kadın Hastalıkları başlıklı makalemizde adet düzensiliği nedir, kadın hastalıkları nelerdir ve Kısırlık Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.