/ 06 Aralık 2013, Cuma / Sağlık Bilgileri


Bebeklerin en doğru nefes tekniğini kullandığı biliniyor. Yetişkinler bebekler gibi diyaframlarını kullanarak doğru nefes tekniğini uygulayamıyor. Peki doğru nefes tekniği nedir?

Nefes terapisi, ortaya çıkardığı yenilenme ve iyileşme gücü bilinen insanlık tarihinin en eski ve en önemli tedavi yöntemlerinden birisidir. Nefesin insan psişesinde oluşturduğu olağan üstü bilinç durumları, insan sağlığıyla ilgilenen her bilimsel sistem tarafından fizik bedenle, duygu ve düşünce arasında yaşamsal bir bağlantı olarak algılanmıştır.

Nefes Teknikleri ile bilinci etkilemenin ve fiziksel iyileşme sağlamanın mümkün olduğu bilindiği için kadim zamanlardan günümüze dek süregelen birçok spritüel ve mistik gelenekte, nefesin ani şekillerle tetiklenmesi ile bilinç açılımları oluşturulmaya çalışılmıştır.

Bir zamanlar, spritüel topluluklara katılmak isteyen insiyelerin kabul edilmeleri için yapılan sınavlarda uzunca bir süre suyun altında kalmaları istenirdi. Bu insiyasyonların birçoğu insiyelerin boğularak ölmeleri ile sonuçlansa da; Esenilere ait vaftiz törenlerinde görüldüğü gibi birçok törende insiyelerin suyun altında uzunca bir süre kalması gerekiyordu.

Birçok insiyasyonda da insiyeler yoğun dumanda bırakılarak, uzunca bir süre nefesi tutmaya ve nefessiz kalmaya zorlanırlardı. İnsiyeler dumandan zehirlenme, dumandan nefesin kesilmesi ve boyun damarlarının sıkışması sonucunda boğulma sonucuyla karşılaşabiliyorlardı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen nefesin tutulma ritüelleri bilinç açılımı için vazgeçilmez bulunuyordu.

Bu yöntemler doğunun Hint nefes bilimi pranayamada oldukça geliştirilmiş teknikler olarak anlam kazanır. Agresif ve hızlı solumalar içeren belirli teknikler bütün yoga ekollerinin ve meditasyonlarının birer parçası olmuştur. Bu alışagelmişin dışında uygulanan ve bilinç üzerinde derin değişimler meydana getiren nefes alış verişleri için hiperventilasyonlar başlatarak olağan üstü bilinç durumları oluşturmak istenirdi.

Batı bilimi son yüzyıla gelinceye kadar hızlı solumaya patolojik bir rahatsızlık gözüyle bakıyordu. Hızlı solunumun sonucunda hızlı solunuma tepki olarak ortaya çıkan hiperventilasyon sendromunun iyileştirici gücünün farkına varmak ve kullanmak yerine, hiperventilasyonu bir rahatsızlık olarak algılayıp, ortadan kaldırmanın çareleri aranmıştır. Karbondioksit oranını artırmak ve yüksek alkalinle mücadele etmek için düzgün periyotlarda uyuşturucular verilmiş, damar içine kalsiyum enjekte edilmiş ve yüze kese kâğıdı kapatarak karbondioksit solumak gibi yöntemler geliştirilmişti.

Son yüzyılda batı terapistleri hızlı solumanın iyileştirici potansiyellerini yeniden keşfettiler. Bunu kullanabilmek için yeni teknikler oluşturdular. Birçok sentez çalışmalarında hint ve tibet nefes uygulamalarıyla modern bilimin ortaya çıkardığı araştırma sonuçlarını harmanlayarak yeni teknikler ortaya çıkardılar. Tekniklerin her biri özel bir amaca ulaşmak için oluşturuluyor, her biri nefesi farklı bir şekilde kullanıyordu.

Normalden daha hızlı ve daha yoğun şekilde oluşturulan nefes alma teknikleriyle inanılmaz iyileşmeler sağlandı. Onbinlerce kişi üzerinde bilimsel deneyler ve gözlemler yapılarak ortak sonuçlara ulaşıldı. Bunun sonucunda ortaya bilimin kabul etmek zorunda kaldığı tamamlayıcı nefes teknikleri olarak bilinen HOLOTERAPİ çalışmaları ortaya çıktı.

Nefes terapilerinin en etkili olduğu saha, Wilhelm Reich’in psikolojik savunma ve dirençlerin kısıtlı nefes alış-verişleriyle ilgili olduğu tezini doğruladığı bölümdür. Hızlı ve derin nefes alışların, kısıtlı nefeslerin oluşturduğu sınır ve dirençleri ortadan kaldırdığı gözlenmiştir. Bu en kısa anlatımla kişinin kendi sınırlarını aşması, kalıplarını kırması, takıntılarını aşması, anlayış ve bilinç seviyesini yükseltmesi anlamlarını taşır.

Normal bir insan için HOLOTERAPİ nefes çalışmalarının bütün bunları sağladığına inanmak çok zordur. Kişi kendisi bizzat bu terapinin içinde yer almadan sadece nefes alışverişleriyle bu değişimlerin oluşacağına inanamaz. Ancak, terapiden sonra da hayretini ifade etmekten kendini alamaz.

Transformasyonal Nefes Nedir?
Transformasyonal Nefes Tekniği uygulaması çok basit, ağızdan alınan tam ve bağlantılı bir nefes sistemi. Bu nefes sistemi yanlış nefes alışkanlıklarının açılmasını, bedenin ‘süper-okside’ olarak çocukluğumuzdan beri taşıdığımız duygusal travmaların (duygusal çöpün) arınmasını sağlıyor. Buda neşe, mutluluk, sağlık, güzellik ve bolluk için yer açıyor…

Transformasyonal Nefes Tekniği uygulayanlar yaşamlarında:

Daha fazla fiziksel ve mental enerji
Daha az eleştiri
Ne olursa olsun mutlu olabilme
Mental açıklık ve netlik
Tanrı ve evren enerjisi ile kuvvetli bağlantı
Bol neşe: neşe ve sevgiyi bol bol alabilme ve verebilme
Duygusal ve fiziksel acıların tamamen yokolması
Kötü alışkanlıkların tamamen ortadan kalkması
Hayatla ilgili zor sorulara cevap bulunması
Daha sağlıklı ve enerjik bir yaşam tecrübe ediyorlar…

Gevşeyin… Seçenekler, kararlar, isteklerinizin hepsini hayata geçirmek ‘’nefes ve bağlantı’’ arasındaki ‘’bağlantı’’yı çözdüğünüz anda çok kolay… Gerçek olamayacak kadar güzel mi geliyor size?… Sadece nefes alın… Tek bir Transformasyonal Nefes Seansı bile size bunu kanıtlamaya yetecektir…

Nefesiniz denizdeki mükemmel bir dalga gibi açık bir şekilde aktığında hayatınızda aynı şekilde akmaya başlar…. Transformasyonal Nefes Terapisi şu anda dünyanın en hızlı yayılan ve en etkili arınma tekniği. İyi nefes alıp vermeye başlamak bu güne kadar binin üzerinde kişinin hayatını değiştirdi, hepsinin yaş***** sağlık, mutluluk ve huzur getirdi.

Mucizevi Metot Transformasyonal Nefes
Nefes aslında en eski uygarlıklardan bugüne gelmiş bir şifa metodu. Nefes almanın faydaları hakkındaki bilgilerimizin de çoğu eski Doğu felsefelerinden geliyor. Bilinçli nefes almanın gücü Doğu’da yüzyıllar boyunca manevi aydınlanmanın bir aracı olarak kullanılmış. Akıl-beden bağlantısına olan ilgi ve bu alandaki araştırmalar ise Batı’da hızla yayılmakta. Batılı araştırmacılar nefes alışkanlığımızı değiştirmenin zihinsel ve duygusal durumumuzu da değiştirdiğini keşfettiler artık…

Evet! Nefes alışımızın derinliğini, ritmini ve hızını değiştirmek suretiyle kimyamızı, duygularımızı, tutumumuzu ve hatta görünüşümüzü değiştirebiliyoruz. Ve bu değişiklikler ile bakış açımız kendimizi daha olumlu bir akıl-beden durumuna geçirecek şekilde değişebiliyor. Bu sistem ile yaşantımızı dramatik şekilde iyileştirebilmek mümkün!

Fiziksel bir bakış açısıyla bakacak olursak nefesimiz yaşam ile olan bağımız. Yemek olmadan 30 gün dayanabiliriz, su olmadan ise 3 gün, fakat nefes almadan geçireceğimiz üç dakika içinde ölürüz. Çoğu insan, nefes alıp vermekle sağlıklı olduğunu sanır.

Ancak gerçek şudur ki, derin ve tam olarak nefes almadığımız taktirde vücudumuz ihtiyacı olan oksijeni alamaz. Oksijen hücreleri besler ve pek çok insan ise hücrelerini oksijenden yana açlığa mahkum eder. Bu kadar insanın kendini sürekli yorgun hissetmesine şaşmamak gerekir. Oysa çözüm nefes alışverişimizin bilinçli olarak yeniden yönlendirilmesi kadar basit.

Nefes alışveriş şeklimiz yeniden programlanabilir ve solunum kaslarımız yeniden eğitilebilir. Bu yapıldığı taktirde ise yaşamımız sadece neşe, canlılık ve enerjiden ibaret olabilir. Hollywood yıldızları başta olmak üzere dünya çapında milyonlarca insanın nefes alış kapasitesini arttırmak için çalışmalar yapıyor olmasına şaşırmamak lazım..

pdrciyiz.biz

Bir önceki yazımız olan Renk Terapisi Nedir başlıklı makalemizde bilimsel açıdan renk terapisi, Kromoterapi hangi alanlarda kullanılır ve Kromoterapi nasıl uygulanır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.