/ 16 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Mukotik 250 Mg 50 Tablet formülü, Mukotik 250 Mg 50 Tablet endikasyonları, Mukotik 250 Mg 50 Tablet kullanım şekli:

Formülü:
Beher tablette 375 mg Karbosistein

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
MUKOTİK FORT TABLET, patalojik derecelerde viskoz ve yoğun mukus oluşması ile birlikte seyreden solunum yolları hastalıklarında endikedir.Orta kulak iltihabı da buna dahildir.

Kontrendikasyonları:
Nadiren deride kızarmalara ve gastro-intestinal kanamalara yol açtığı bilinmektedir.Bu yüzden aktif mide duodenum ülserlerinde, bu ilaca karşı hassasiyeti olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
İlacın normal dozlarda kullanımı esnasında, çıkarılan balgam miktarında artma olabilir.Bu normal bir durumdur ve endişeyi gerektirmez. Akciğerler ve solunum yollarında aşırı obstrüksiyon mevcut ise ve mukus partiküllerinin dışarı atılması için gerekli öksürük yeterli değilse, solunum yollarındaki tıkanıklığın giderilmesi mekanik aspirasyonla sağlanabilir. Astmatik hastaların tedavileri esnasında bronş spazmında artış görülürse, ilaç uygulaması hemen durdurulmalıdır.Geçmişinde ülser hikayesi olanlarda çok dikkatli kullanılmalıdır.

Hamilelikte Kullanımı: Yapılan deneylerde teratojenik etkisi görülmemekle birlikte hamileliğin ilk üç ayında kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Yan etkiler/Advers etkiler:İlk günlerde görülen balgam artması patalojik viskoz mukusun erimesi sonucudur ve hızla normale döner.Bulantı, baş ağrısı, kusma, hemoptisi, burun kanaması, midede huzursuzluk, ishal, gastro-intestinal kanamalar ve deride reaksiyonlar görülebilir. Yüksek dozlarda bu belirtiler daha da artabilir ve hipertansiyon oluşabilir.Dozun azaltılması ya da ilacın kesilmesi ile bu yan etkiler kaybolurlar.

İlaç etkileşimleri:
Folkodin ile geçimsizdir.Opiat türevi bu tip bileşiklerle aynı anda kullanılmaması tavsiye edilir.

Kullanım şekli ve dozu:
Büyükler: Başlangıç dozu günde 3 kez 2 fort tablet (toplam 2250 mg) olup, idame dozu ise,
bölünmüş dozlar halinde günde toplam 1500 mg’dır.Yeterli cevap elde edildikten sonra doz günde 2 kez 1 fort tablete kadar (toplam 750 mg) düşürülebilir.

DOZ AŞIMI:
Doz aşımı durumunda en sık görülen belirti gastro-intestinal rahatsızlıklardır.Gastrik lavaj faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Nac 600 Mg 20 Efervesan Tablet başlıklı makalemizde Nac 600 Mg endikasyonları, Nac 600 Mg formülü ve Nac 600 Mg nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.