/ 16 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


M-furo 30 Gr Merhem formülü, M-furo 30 Gr Merhem endikasyonları, M-furo 30 Gr Merhem kullanım şekli:

Formülü:
Mometazone furoat, %0.1

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Kortikosteroidlere yanıt veren dermatozların iltihap ve kaşıntı ile birlikte seyreden belirtilerini ortadan kaldırmada.

Kontrendikasyonları:
Fungal, viral ve tüberküler deri lezyonlarında, Herpes simplex ve Herpes zoster varlığında.

Uyarılar/Önlemler:
Geniş yüzeylere uzun süre ve kapalı bandaj altında uygulandığında sistemik absorbsiyon söz konusu olabilir. Tedavi sırasında enfeksiyon oluşursa, uygun bir antifungal veya antibakteriyel kullanılmalıdır. Gözlere temas ettirilmemelidir. Kesin gerekli görülmedikçe gebelerde, süt veren annelerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Parestezi,kaşıntı,deri atrofisi,abse,yanma, ciltte kuruluk, eritem, hipopigmentasyon, sekonder enfeksiyon, furunküloz ve irritasyon gibi.

İlaç etkileşimleri:
Hidantoin,barbitürat,primidon,karbamazepin, rifampisin, griseofulvin, oksakarbazepin, rifabutin, troglikazon ve felbamatla birlikte kullanımlarda etkileşim görülebilir.Adı geçen ilaçlardan herhangi biri veya hepatik enzim indüksiyonu yapan diğer ilaçlarla tedavi gören hastalara tedavi süresince ve ilacın kesilmesinden en az 7 gün boyunca ek bariyer kullanmaları önerilir.

Kullanım şekli ve dozu:
Günde bir defa hastalıklı deri yüzeyine ince bir tabaka halinde sürülür ve deriden emilinceye kadar hafifçe ovulur. İlaç uygulandığında güneş ışığından sakınılmalıdır.Aşırı yanıklara neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Macrol 500 Mg 14 Film Tablet başlıklı makalemizde Macrol 500 Mg endikasyonları, Macrol 500 Mg formülü ve Macrol 500 Mg kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.