/ 05 Aralık 2013, Perşembe / Sağlık Bilgileri


Lipoliz nedir ve nasıl uygulanır? Lipoliz nasıl etki sağlar? Lipolizin yan etkileri nelerdir?

Diyetle çözülmeyen ,bölgesel incelme ve selülit sorunları için bu gün artık Avrupa ve Amerika’da soya enjeksiyon yöntemi uygulanıyor. Türkiye’de az sayıda hekimin uyguladığı bu yöntem 1995 yılında Brezilya’da başladığı ve FDA onayını yeni almış olmasına rağmen bir süredir Avrupa ve ABD de büyük ilgi gördüğünü söylüyor. Dr.Eczacıbaşı bazı insanların kiloları fazla olmadığı halde belirli bölgelerde aşırı yağ birikimi oluştuğu dikkati çekerek kadınlarda bacak, kalça, karın, bel yan tarafları, erkeklerde ise özellikle karın ve bel en çok yağ birikimine yatkın yerlerdir.

LİPOLİZ HAKKINDA
Son dönemin en gözde zayıflama yöntemlerinden olan lipoliz(lipoterapi) yönteminde etken madde fofatidil kolin(fosfolipid) olan bir ilaç kullanılıyor. Tıpta lesitin adı verilen bu madde canlılar için hayatı bir önem taşır. Yaşayan tüm hücrelerde bulunur ve yaşamsal aktivitelerin hepsinde rol alır. Yaklaşık 7 seneden beri tıpta yüksek kolestrolü düşürmek için kullanılan bu ilaç, göz çevresinde yerleşen ve bir çok tedaviye cevap vermeyen sarımsı yağ bezler içerisine enjekte edildiğinde onları küçülttüğünü ve erittiğini gözlemlenmiştir. Bu sonuçlardan yola çıkarak vücutta istenmeyen bölgelerde yerleşen yağ fazlalıkların tedavisinde kullanılabileceği düşünülmüştür. Bu lokal fazlalıklar özellikle bel her iki yan tarafı, göbek, bacak ve diz içleri, kol ve ayak bileği ,göz altı hafif torbalanmalar ve gıdıdaki hafif fazlalıklardır.

Fosfatidil kolin soyadan elde edilen bir madde ve alkolik siroz ve yüksek kolesterol, gibi durumlarda karaciğeri yenileme ve temizleme özellikleri olduğu düşünülüyor. Vücutta genel zayıflamadan çok özellikle bazı bölgelerde lokal şekilde yerleşen ve giysilerde kendisini bant şeklinde gösterebilen durumlar için kullanılıyor. Ayrıca her türlü yağ bezesiniz küçültmesinde ve yok edilmesinde bu yöntem denenebilir. Kadınlarda erkeklere göre nispeten daha başarılı sonuçlar veren bu yöntem mezoterapi uygulamasına benzer bir yöntemle fazlalıkların yok edilmesi istenilen bölgelerde, çok ince üçlü bir iğne ile ilaç enjeksiyonu şeklinde gerçekleşiyor. Dr.Eczacıbaşı mezoterapi konusunda binlerce başarılı sonuçları olması yanında lipoliz sonuçlarını da son derece başarılı olduğunu belirtiyor. Göz altı torbalar yağdan oluşuyorsa ve gıdı bölgesinde fazla yağlanma varsa bu yöntem uygulanabilir.

LİPOLİZ NASIL ETKİ SAĞLAR?
Fosfatidil kolin enjekte edildikten sonra yağ hücrelerdeki zarların geçirgenliklerini değiştirebiliyor. Bu durum bazen yağ hücrelerin tamamen deforme edip ortadan kaldırılması şeklinde bazen ise hücre zarının geçirgenliğini artırarak yağ içeriğinin dışarıya çıkartması ile ilgili bir mekanizma bu nedenle hücre duvardaki değişiklik ve erimeler sonucunda liposuctiona benzer bir etki elde edilebileceğini gösterilmiştir.

Lipoliz seans sayıları ve aralıkları konusunda değişik birkaç metot mevcut, bazen seans araları kısa tutularak(2-4haftada)bir ortalama 4-8 seans uygulanabilirken bazen 5 seansta verilecek toplam ilaç konsantre hale getirerek daha az seansta işlem tamamlanmış oluyor(2 ayda bir uygulama). Her seansla birlikte problemin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte uygulanan bölgelerde ortalama 1 ile 4 cm arasında zayıflama görülür. Bunların sonucunda bir kaç beden zayıflama meydana gelebiliyor. Çok konsantre ve az seans sayısı tercih edilmediği gibi kısa süreler içerisinde yapılan uygulamalar da tercih edilmeye biliyor. Dr.Melisa Eczacıbaşı kendi yaptığı uygulamaları 2-4 haftada bir ve kişinin problemin yoğunluğuna göre ortalama 4-8 seans şeklinde tanımlıyor.

LİPOLİZDEN SONRA BEKLENİLEN BELİRTİLER NELERDİR?
Bu uygulama kesinlikle acılı bir yöntem değildir. Mezoterapi iğnesini benzer son derece ince üçlü bir iğne ile uygulama yapılır, tabi ki uygulama yapan doktor hekimin el kabiliyeti da çok önemli bir faktör, merkezimizde uygulanan seanslarda ise hiçbir şekilde aşırı bir ağrı hissi tarif edilmiyor.

Uygulama yapılan bölgelerde hafif kızarıklık, hassasiyet, kaşınma, ödem bazen küçük morarmalar görülebilir ve bu durum ortalama 3-5 gün devam edebilir. Aynı zamanda enjeksiyondan sonraki günde bölgelerde hafif bir ısı artışı ve ağrı his edilebilir. Bu belirtiler 1-3 gün içerisinde geçiyor.

ETKİ NE ZAMAN BAŞLAR? KAÇ SEANS SÜRER?
Soya lesitin iğneleri, etkisini izlenerek en az 2 hafta aralıklarla yapılmalı. İlk seansın sonuçları ise 2-3’cü haftadan sonra görülmeye başlar. Ama erime çok daha uzun süre devam eder. Seans sayısı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 3-6 ve ya 4-8 şeklinde olabilir. Bir defada kullanılan ilaç miktarı ve yağ kitlesinin yerleşim yeri büyüklüğüne göre değişir.(2 haftda uygulanma şekli ve ya 2 ayda bir uygulanma şekilleri mevcut. 2 ayda bir uygulamada 4 seansta verilen ilacın tamamı hepsi aynı seansta enjekte ediliyor). Her seansla birlikte problemin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte uygulanan bölgelerde ortalama 1 ile 4 cm arasında zayıflama görülür. Bunların sonucunda bir kaç beden zayıflama meydana gelebiliyor.

HER HANGİ BİR YAN ETKİ VAR MI?
Yaklaşık 10 yıldan beri kolestrolu düşürmek ve belli bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ilaç sağlık açısında her hangi bir yan etkisi olmadığı ve bu gün başta Amerika ve Avrupa olmak üzere bir çok ülkede uygulanmaktadır,tabi ki başka tıbbi uygulamalarda da olduğu gibi yan etki yaşamamak için bu konuda gerçekten eğitim ve tecrübesi olana uzman hekimlere baş vurmak gerekir.

EN ÇOK HANGİ BÖLGELER UYGULANIR?
Bölgesel ve kalıcı yağ depoları yok etmek için yararlanabileceğiniz bu yöntem bir kilo verme yöntemi değildir. Örneğin doğum sonrası geri kalan yağ kitleleri, kol, bacak, boyun, karın, kalça yağları ve selülit vakalarında son derece başarılı sonuçlar sağlıyor. Başlangıç aşamasında çok fazla bir kilo söz konusu ise kilo vermeleri de biraz zor olabiliyor.

ÖZEL DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR
Lipoliz(lipolis) ile birlikte kişi genel vücutta kilo kaybı istiyorsa, sağlıklı bir beslenme ve diyet yapması gerekir. Çünkü bu yöntem genel vücutta kilo kaybından çok bazı bölgelerde yerleşen yağ fazlalıklarda giderilmesinde ve azaltmasında uygulanan bir yöntemdir. İlaç doğrudan yağ dokusu üzerinde mekanik bir etki yaratıp yağ içeriklerini dışarıya aktarabilip ve ya onu tamamen yok edebiliyor. Yağ hücreleri travmatize olduğundan hafif kilo almalarda bu bölgelerde eskisi gibi fazlalıkların görülmesi beklenilen bir durum değildir.

KİMLERE UYGULANMAZ?
Hamile hanımlar, şeker hastaları ve kalp rahatsızlığı olanlar, kanser hastaları ve daha önce ağır bir karaciğer sorunu yaşayanlar dikkate alınmalı.(tedaviden ortalama 1-2 güne kadar alkol almamakta fayda var)

LİPOLİZİN DİĞER ALTERNATİFLERİ İLİ ARASINDAKI FARKLAR?

1.Soya lipoliz’de yağların erime ve vücuttan atılması kendi doğal süreci ile gerçekleşir. Hücre zarı geçirgenliğini artırarak, vücut yağlarının hücre dışına çıkması kolaylaşır ve dışardan cerrahi yöntemlerde olduğu gibi bir müdahele gerekmez. Yöntem yavaş ama derin etki sağlar.

2.Soya lipolizi yağ hücreleri normal boyutları getirir ve ya bazen onu tamamen yok eder. Yağ hücreleri yok etme süreci, liposuctiona benzemesine rağmen lipsuction gibi cerrahi bir yöntem değildir.

3.Lipoliz yönteminde sosyal hayatınız hiçbir şekilde etkilenmez. Evde oturmanıza gerek yok. Cerrahi yöntemlerde görülen morluk ve şişliklerin uzun sürmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmaz.

4.Soya lipolizi ile uygulanan bölgelerde yağ hücreleri kısmen yok olur. Yalnız dokular ameliyatlar kadar hasar görmediğinden daha doğal bir yayılım ile geri döner. Ameliyatlardan sonraki dönemlerde ise alınan yağlar tamamen farklı bölgelere gidip yerleşebilir. En doğrusu bu tıp yöntemleri kilosu sabit ve bölgesel yağlanması olan kişilere uygulanmaktır.

En sık sorulan sorular:

Kaç seans uygulamak gerekir?
Kişinin problemin yoğunluğuna göre seans sayısı değişir, ortalama 3-6 seans.

Ağrı,acı yapar mı?
Uygulama sırasında ağrı olmaz, bazen uygulamadan sonraki kısa bir sürede iğne yerlerinde hafif bir ağrı olabilir 1-3 günde geçer.

Her hangi bir yan etkisi var mı?
Uzman hekim ve bu konuda eğitim ve tecrübesi olan kişiler tarafından uygulandığında her hangi bir yan etkisi olmaz.

Hangi durumlarda etkili bir yöntem?
Bölgesel yağ fazlalıklarda bel, göbek, basen, diz iç kısımlar v.s.

Bir önceki yazımız olan Hidroterapi Tedavisi Nedir başlıklı makalemizde hidroterapi tedavisi nasıl yapılır, suyla uygulanan terapiler nelerdir ve termal suyun faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.