/ 13 Şubat 2013, Çarşamba / Estetik ve Güzellik


Lazer epilasyon nedir ve nasıl yapılır? Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Lazer, kabaca tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir. Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları koyu renkli maddeler tarafından tutulmak suretiyle enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşürler.Bu özellikten yararlanarak lazer ışığı tıpta 40 yıldır çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. (Bu sırada ortaya çıkan ısı kıl kökü hücresini tahrip eder. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha konsantredir. Bu da cildin zarar görmesini önler. )

Lazer Epilasyonun Avantajları

– Hastaların çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar
– Tekniğine uygun yapılırsa güvenilir bir yöntemdir
– Bacak, sırt gibi geniş alanlarda uygulama olanağı sağlar
– Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir,hastaların çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar
– Tekrar büyüme olsa bile oluşacak tüyler zayıf açık renkli kozmetik önemi zayıf tüyler şeklindedir
– Hızlı bir yöntemdir 4-5 saatte vucuttaki tüm tüyler temizlenebilir
– Cilt üzerine toksik yada allerjik bir yan etkisi yoktur,cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz,kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur .
– Batık kılların ve kıl dönmelerinin en öenemli tedavi yöntemidir.
– Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Lazer Epilasyonun Dezavantaj ve Yan Etkileri

– Klinik yanıt her hastada aynı şekilde olmadığından görüşme yapılarak kıl yapısı değerlendirilmeden kesin bir başarı oranı verilememektedir
– Nüks oranları tam olarak bilinmemektedir, her hastada farklı nüks oranı söz konusudur.Tedaviye en iyi yanıt acık renkli ten,koyu renkli kıl profiline sahip kişilerde gerçekleşmekle birlikte nüks oranı hakkında önceden tahmin yapmak imkansızdır.
– Beyaz-gri,kızıl ve sarı renk kıllara genellikle etkinlik göstermez
– Bronzlaşmıs ciltlere lazer epilasyon yapılamaz, rengin açılmasını beklemek gereklidir.
– Tekniğine uygun ve işin uzmanı olmayan kişilerce yapılan lazer epilasyon tedavileri sırasında yanık, yara, deride renk değişiklikleri görülebilir. Bunların çoğu geçici yan etkiler olmakla birlikte kalıcı ve tıbbı tedavi gerektirecek kadar ciddi de olabilir.
– Gözlere zararlıdır, özel koruyucu gözlük takılması zorunludur.
– Elde tersine yeterli kanıt olmamasına karşın gebelerde kullanılması önerilmez,
– Herpesli (uçuk hastalığı) bölgelerde, sedef hastalığı olanlarda, prekanseroz cilt lezyonu olanlarda, cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon yapılamaz.
– Lazer epilasyonun seans başına birim maliyeti yüksektir, toplam tedavi maliyeti düşünüldüğünde ise elektroliz epilasyondan daha pahalı değildir.

Pendik Şifa Hastanesi nde hizmete sunulan Alexandrite lazer sistemi tüm cilt ve kıl yapısında en başarılı sonuçları verir. Alexandrite lazer derindeki kıl köküne dek ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve bu başarıyı sağlarken güçlü soğutma sistemi sayesinde acı hissetme düzeyi minimumda kalır. Cihaz cilde 3 cm. mesafeden atış yaptığından dolayı hijyen açısından sorun yaşanmaz. Sistem 755 nm dalga boyunda çalışması nedeni ile yüksek melanin emilim özelliklerine sahiptir. Her cilt tipinde dört mevsim uygulama yapılabilir, en son jenerasyon lazer sistemi ile epilasyon hızlı, etkili, minimum ağrılı ve hijyeniktir.

YÜZ BÖLGESİ
Alın Saç Çizgisi
Kaş Üstü
Alın
Yüz
Dudak Üstü + Çene
Burun Sırtı
Favori
Dudak Üstü
Çene
Boyun

VÜCUT ÜST BÖLGESİ
Ense
Sırt
Bel Kemiği Üstü
Göğüs Ucu
Göğüs Arası
Göğüs (Tam)
Göbek Çizgisi
Karın
Alt Kol + El Sırtı
Üst Kol (Tam)
Tüm Kol + El Sırtı
Koltuk Altı
El Sırtı

VÜCUT ALT BÖLGESİ
Bikini
Genital
Kalça
Bacak (Diz Altı + Ayak Sırtı)
Bacak (Diz Üstü)
Bacak (Tüm Bacak + Ayak Sırtı)
Ayak Sırtı Burun
Elmacık
Favori
Sakal
Kulak
Ense
Boyun
Omuz
Kol Altı
Üst Göğüs
Tüm Göğüs
Sırt
El Sırtı
Tüm Kol
Tüm Bacak
Kalça
Ayak Sırtı
Genital

Uzm. Estetisyen Sibel Ekinci Çimen

Pendik Şifa Hastanesi

Bir önceki yazımız olan Kaş Dökülmesine Çözüm başlıklı makalemizde kaş dökülmesi, kaş dökülmesi nedenleri ve kaş dökülmesi sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.(2) Yorum

 • tolga arslan Cevapla

  yuzumun elmacık kısmında sıyah tonda tuyler cıkıyor bu bolgeye epilasyon uygulanabılır mı uygulanırsa kalıcılıgı ne kadardır ve fiyat aralıgı nedır ?

  04 Ağustos 2014 at 19:20
  • Beyaz Melek Cevapla

   Tolga bey, bahsettiğiniz bölgeye epilasyon uygulanabiliyor. Fiyat konusunda ise bir lazer epilasyon merkezinden bilgi almanız daha sağlıklı olur.

   05 Ağustos 2014 at 12:44

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.