/ 13 Ocak 2013, Pazar / Sağlık Bilgileri


Sürekli olarak kurşun ya da kurşun tozlarıyla temas eden işçilerde (dökümcü, dizgi operatörü, vernikçi, kalaycı, camcı, akümülatör, elektrik kablosu, mermi, macun, lastik ve kağıt işçileri) görülen zehirlenme.

Kurşun zehirlenmesine ayrıca kaza ya da cinayet gibi etkenler de yol açabilir. Zehirlenme havadaki kurşun tozlarının tükürükle yutulması ya da konserve yiyeceklerin yenmesi; havadaki kurşun tozlarının ve kurşun buharının burundan solunması; kurşun taneciklerinin asitli tere karışarak kimyasal bir bileşim meydana getirmeleri ile gerçekleşebilir. Kurşun tanecikleri kana karışınca kanın ve dokuların içerdiği albüminle kimyasal olarak birleşir ve kurşun albüminatları oluştururlar; kurşun albüminatlarınm bir kısmı sidik yoluyla vücuttan atılır bir kısmı ise çeşitli dokulara yerleşirler.

Kurşun zehirlenmesinin başlıca belirtileri şunlardır: Ağız mukozası yangılanır, ağızda madeni bir tad, ağız mukozasında hafif kırmızılık, dişetleri kenarlarında özellikle kesici dişler kısmında mavimtrak bir çizgi görülür. Birden ortaya çıkan ve birkaç saat süren kolikler görülür. Kafatasındaki basınç arttığından baygınlık, sara, uykusuzluk ve çok ağır durumlarda koma görülebilir. Kaslara inme iner; hareketli kaslara inme indiği için etkilenen kaslar hastanın mesleğine göre değişir. Sidikte albüm n, kanda özellikle ematoporfirin bulunur. Eklem yerlerinde ve çevrelerinde ya da kaslarda şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Alyuvarlarda bazofiller çoğalır. Hasta gittikçe zayıflar.

Tedavi her şeyden önce hastayı iş yerinden uzaklaştırmaya dayanır. Zehirin etkisini gidermek için iğneyle kaslara koloidal kükürt verilir, kansızlığa, zayıflığa karşı fosfatlı demirli ilaçlar kullanılır; kolik ağrılarına karşı ise morfinli atrofinli ilaçlar, bromür ve diğer ağrı Kesiciler kullanılır. Hafif kurşun zehirlenmelerinde yüksek dozda (günde 2-4 gr.) potasyum iyodür içmek faydalıdır; böylece zehir sidik yoluyla vücuttan atılır, ivegen kurşun zehirlenmelerine az rastlanır, nedeni kaza ya da intihardır. İş özelliğinden doğan kurşun, zehirlenmelerini önlemek amacıyla, böyle iş yerlerinde çalışan işçilere koruyucu olarak süt veya yoğurt verilir.

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.