/ 13 Ocak 2013, Pazar / Sağlık Bilgileri


Krom zehirlenmesi nasıl oluşur? Krom zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Kromun vücutta meydana getirdiği zehirlenme. İvegen krom zehirlenmesine çok az rastlanır. Örneğin laboratuvarlarda kullanılan potasyum bikromat tuzu vücuda girerse ivegen krom zehirlenmesine yol açar. Başlıca belirtileri mide ve yemek borusu boyunca hissedilen yanma, kanlı kusma, çoğu kez kanlı olan ishal ve nefrittir. İvegen krom zehirlenmesi özellikle ağız mukozası üzerinde meydana gelen koyu sarı lekelerle kendini belli eder. Tedavi, apomorfin şırınga edilerek kusturmaya ve midenin yıkanmasına dayanır.

Kromiz de denilen süreğen zehirlenme özellikle sepicilik, fotoğrafçılık, potasyum bikromat üretimi, metallerin krom kaplanması gibi çeşitli endüstri kollarında kromla çalışan işçilerde meydana gelir. Süreğen krom zehirlenmesi deri ve mukozalar üzerinde meydana gelen yozlaşmalar ile kendini gösterir. Bu yozlaşmalar ülsere, sindirim ve sinir bozukluklarına, süreğen nefrite ve daha ağır hallerde kaşeksiye yol açar. Süreğen krom zehirlenmesi ile karşılaşan işçi en kısa zamanda iş yerinden uzaklaştırılmalı ve tedavi edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.