/ 17 Mart 2013, Pazar / Sağlık Haberleri


Kornea nakli bekleyen hastalar için sağlık bakanlığından sevindirici bir haber geldi. Karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kornea nakli bekleyen hastalar yurt dışı doku bankalarından temin edilecek, kornealardan da herhangi bir ek ücret ödemeden yararlanabilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarının mal ve hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli yararlanılamayacağına ilişkin 4736 sayılı Yasa hükmünden muaf tutulacaklara ilişkin Bakanlar Kurulu kararnamesine ek yapıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar uyarınca, Sağlık Bakanlığı Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi’ne kayıtlı kornea nakli bekleyen hastalar, yurt içi donörlerden yeterince kornea dokusu temin edilememesi nedeniyle korneaya bağlı göz rahatsızlıklarının tedavi edilmesinin sağlanması amacıyla, Sağlık Bakanlığınca yurt dışı doku bankalarından temin edilecek korneadan ücretsiz yararlanabilecek.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, yaptığı açıklamada, düzenleme ile nakil bekleyen hastaların korneanın yurt dışından temin edilmesi halinde hiçbir ek ücret ödemeden sağlığına kavuşmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Türkiye’de kornea bağışının yetersizliğine dikkati çeken Şencan, yurt içi donörlerden kornea temin edilememesi halinde yurt dışından getirilecek kornea ile nakil olacakların bundan böyle hiçbir ek ücret ödemeyeceklerini belirtti.

AA

Bir önceki yazımız olan Sigarayı Bırakmak başlıklı makalemizde sigara nasıl bırakılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.