/ 13 Ocak 2013, Pazar / Sağlık Bilgileri


Karbon sülfür (CS2), renksiz, pis kokulu, uçucu bir sıvıdır. Kuvvetli bir eritici olduğu için organik ve basit cisimleri eritmede kullanılır. Diğer kullanılış yerleri suni elyaf yapımı ve böcek öldürücü ilaçlardır.

Karbon sülfür organizmada zehirlenmeye yol açar. Bu zehirlenme ivegen ya da süreğen olabilir. Karbon sülfür zehirlenmesi sinirler, böbrekler, sindirim organları gibi çeşitli organlarda meydana gelen ağır yozlaşmalarla kendini gösterir. Bu yozlaşmaların sebebi, orta ve küçük çaptaki damarlarda yaygın bir şekilde görülen damar hastalığıdır.

İvegen karbon sülfür zehirlenmesi zayıflama, genel halsizlik, baş ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Daha sonra sinir sisteminde yozlaşma belirtileri baş gösterir. Zehirlenen kimsede titremeler, karıncalanmalar, çift görme, sinirsel gerginlik görülür. Tedavi için, zehirlenen kimse hemen açık havaya çıkarılır ve oksijen verilir.

Süreğen karbon sülfür zehirlenmesi çeşitli endüstri kollarında çalışan işçilerde görülür. Bu tür endüstri kollarının başlıcaları karbon sülfür üretimi, karbon sülfür yardımı ile yağ, zeytinyağı, esans ve reçinelerin çıkarılması, karbon sülfür ve kauçuğun vulkanizasyonu, yapay dokuma lifleri üretimidir.

Süreğen karbon sülfür zehirlenmesi yavaş bir biçimde meydana gelir, önce iştah azalır, vücut kuvvetten düşer, hasta uykusuzluk çekmeye başlar. Daha sonra zayıflama, kansızlık, sinir yangılanması ve inme gibi bozukluklar görülür. Süreğen karbon sülfür zehirlenmelerinde zehirlenen kimse en kısa zamanda iş yerinden uzaklaştırılır ve zehirlenme belirtileri gerekli ilaçlarla tedavi edilir. Karbon sülfür zehirlenmesi bir meslek hastalığıdır.

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.