/ 17 Mart 2013, Pazar / Sağlık Haberleri


Varis tedavisinde kalıcı tedaviler yapan uzmanlar, artık hastaların kolayca günlük yaşantılarına dönmelerini sağlıyorlar.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, dünyanın birçok ülkesinde uygulanan ve Türkiye’de de kullanılmaya başlanan Clarivein yöntemiyle, varis tedavisinin kolaylaşarak muayenehane veya poliklinik ortamlarında tatbik edilebildiğini söyledi.

Yöntemin en büyük avantajının tedavide enerji yerine ”kimyasal ajan” kullanılarak damara ”anjio” yapılması olduğunu anlatan Bozkurt, şunları söyledi:

”Clarivein yöntemiyle uygulama yapılırken varis yoğunluğu olan bölge yüzeysel olarak uyuşturuluyor. Ultrason cihazının da kullanıldığı bu yöntemde, iğneyle damarın içine girilerek tedavi edici tel uygun yere yerleştiriliyor ve damar içinde dairesel hareket sağlanarak, aynı anda damarı içten kapatıcı ilaç enjekte ediliyor. Böylece varisli damarın anında içeriden kapanması sağlanıyor. Genellikle 12 milimetre damar çapının altındaki varislerde uygulanan yöntemde, her hasta tedavisinden sonra uygulama yapılan cihaz atılıyor. Damar çapı 12 milimetre üzerinde olan tedavilerde ise lazer veya radyofrekans kullanarak yüzde 98 başarı elde ediliyor. Clarivein yöntemiyle 10-15 dakikada işlem tamamlanarak, hastanın anında yürümesi mümkün oluyor.”

AA

Bir önceki yazımız olan Kornea Nakli Artık Ücretsiz başlıklı makalemizde kornea nakli, resmi gazete ve sağlık bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.