/ 10 Aralık 2012, Pazartesi / Çocuk Sağlığı


Çocuklarımıza Bedeninin yalnızca O’na ait olduğunu, iyi dokunmayı ve kötü dokunmayı nasıl anlatabiliriz? Çocuklarımızı cinsel istismardan korumak için ne gibi önlemler almalıyız ve çocuklarımızla nasıl iletişim kurmalıyız?

Çocukların tacize uğraması olasılığı anne-babaların düşünmek bile istemedikleri, korkulu rüyalarıdır. Korkulanın başa gelmemesi için ise dua etmekten başka yapabileceklerimiz de var:Erken yaştan itibaren çocuklarımızı bu konuda eğitmek, istemedikleri bir durum yaşamaları halinde yapmaları gerekenleri öğretmek.

Öncelikle çocuğumuza, kimlerin kendisine dokunabileceğine, öpebileceğine ve sarılabileceğine kendisinin karar verme ve “hayır” deme hakkını vermeli, bu hakkının olduğunu bilmesini sağlamalıyız.

Herhangi birinin uygunsuz bir şekilde dokunması halinde yapabileceklerini öğretmeliyiz. Çocuklarımıza bu konuyu şu şekilde anlatabiliriz.

Birisi sana uygunsuz biçimde dokunduğunda:

– “Hayır” de ve o kişiye yaptığından hoşlanmadığını, dokunmasını istemediğini söyle.

– Hızla o kişiden uzaklaş. Hoşlanmadığın bir şekilde sana dokunan kişiden kaç. Bir daha bu kişiyle asla yalnız kalma.

– Yardım iste. Çığlık atabilirsin.

– Kendine inan. Sen yanlış birşey yapmadın.

Birisi sana uygunsuz bir şekilde dokunursa, olan biteni güvendiğin birine anlat. Tehditlerin seni korkutmasına ve sessiz kalmana neden olmasına izin verme.

Birisi sana dokunur ve bunu aranızda sır olarak saklamanızı isterse kendine şu soruyu sor: “Bu sırrı saklamak beni rahatsız ediyor mu?” Seni rahatsız eden hiçbir sırrı saklama. Anne-babana, bir akrabana, öğretmenine, doktoruna ya da güvendiğin başka bir yetişkine durumu anlat. Anlattığın kişi sana inanmazsa, güvendiğin bir başka kişiyle konuş, birisi sana inanıp yardım edene kadar vazgeçme.

Tehdit veya tacizde bulunan kişiden uzak durmak için elinden geleni yap. Kendini rahatsız veya güvensiz hissetmene neden olacak biçimde sana dokunan kişi ile yalnız kalma.

İyi dokunma

Sevdiğin kişilerin sarılması ve öpmesi güzel birşeydir. Örneğin:

– Uyandığında annenin sana sarılması ve öpmesi.

– Babanın iyi geceler dilmek için sarılması ve öpmesi.

– Anneanne ve büyükbabanın ziyarete geldiklerinde herkesin birbirini kucaklaması ve öpmesi.

Kötü dokunma

Kendini rahatsız hissetmene neden olan dokunmalar genellikle kötü dokunmalardır. Birisi sana istemediğin bir şekilde dokunduğunda bunu gizlemek zorunda değilsin. Kendinin kötü olduğunu düşünme. Kötü olan sen değil, sana kötü bir şekilde dokunan kişidir. Bedenin sana aittir. Sen istemiyorsan kimse sana dokunamamalıdır. Kötü dokunmanın ne olduğunu bilmek ister misin?

– Canını acıtan dokunma kötü dokunmadır.

– Dokunulmasını istemediğin halde sana dokunulursa bu kötü bir dokunmadır.

– Dokunan kişi kendini rahatsız hissetmene neden oluyorsa, bu kötü bir dokunmadır.

– Dokunma senin korkutuyor ve sinirlendiriyorsa, bu kötü bir dokunmadır.

– Birisi seni kendisine dokunmaya zorluyorsa bu kötü bir dokunmadır.

– Dokunan kişi bunu hiç kimseye söylememeni istiyorsa, bu kötü bir dokunmadır.

– Dokunan kişi bunu başkasına söylersen sana bir zarar vereceği tehdidinde bulunuyorsa bu kötü bir dokunmadır.

Maalesef bazı yetişkinler onlara duyduğun güveni kötüye kullanabilirler. Yanlış yapan sen değil, istemediğin bir biçimde sana dokunan kişidir. Cinsel taciz daha büyük, daha yaşlı, daha güçlü kişilerin işlediği bir suçtur. Kendini suçlama ve kimsenin de seni suçlamasına izin verme.

Bir önceki yazımız olan Kız Çocuklarda Boy ve Kilo Cetveli başlıklı makalemizde kız çocukları büyüme cetveli hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.