/ 29 Ağustos 2012, Çarşamba / Beyin,Omurilik,Sinir Cerrahisi


İntraserebral hemoraji hastalığının oratay çıkmasının sebepleri nelerdir? İntraserebral hemoraji hastalığının belirtileri nedir ve tanısı nasıl konulur, nasıl tedavi edilir?

Kafatasının içerisinde beyin, beyincik dokusunun parankim denilen doku içerisinde 5 mm.den büyük boyutta kanama olmasına intraserebral hemoraji denilmektedir. En çok travma nedeni ile oluşmaktadır. Bunun dışında doğumsal nedenler, yüksek tansiyon gibi nedenlerle de olmaktadır.

Bu ağır kanama olguları insanlık var olduğundan beri mevcuttur. Eski çağlardan beri hekimler bu hastaların tedavisi konusunda çalışmışlardır. İlk kez 1658 ‘de Jhan Wepfer bu hematomu otopside tespit etmiştir. 1761’de Giovanni Morgagni intraserebral hemorajiyi ayrıntısı ile tarif etmiştir.

İntraserebral kanama hastalığı oldukça ağır ve yaşamı tehdit eden bir durumdur. Çoğu hasta hastaneye ulaşamadan kaybedilmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir istatistik bilgi yoktur. ABD’de yapılan çalışmalarda yıllık görülme riski 100000 kişide 2–15 arasındadır. Bu oran yaşanılan bölge, ülkeye göre değişmektedir. Ancak ilerleyen yaşla beraber (40-50’li yaşlardan sonra) riskte artmaktadır. Uzakdoğu ülkelerinde bu hastalık daha fazla görülmektedir.

Bu hastalığın ortaya çıkmasına yol açan bazı risk faktörleri vardır. Bunları sıralayacak olursak:

1- En başta gelen neden özellikle baş kısmına gelen travmalardır.

2- Hipertansiyon: Travma dışındaki en önemli nedendir. Özellikle kontrol altında olmayan hipertansiyon büyük bir risktir.

3- Şeker hastalığı: Kontrol altında olmayan şeker hastalığı damar yapısını bozarak kanama riskini artırmaktadır.

4- Alkol: yüksek ve orta alkol alınımı riski artırmaktadır.

5- Sigara: damar yapısını bozması nedeni ile risk faktörleri arasındadır.

6- Kullanılan ilaçlar: bazı hastalıklar için verilen kan sulandırıcı ilaç kullanımı, uyuşturucu gurubuna giren ve yasal olmayan ilaç kullanımı damar yapısında değişikliklere neden olarak bu hastalığı yol açabilmektedir.

BELİRTİLERİ

Bu hastalığa neden olan beyin içerisindeki bir damarın yırtılarak kanamasıdır. Bu kanama birkaç dakika ile bir saat kadar sürebilir. Bazen sızdırma şeklinde birkaç gün kadar sürebilir.
Kanamanın süresi ve şiddetine bağlı olarak; ani başlayan baş ağrısı, bayılma, nöbet geçirme, bulantı, kusma, bilinç kapanması, olmaktadır. Bu şikâyetler aniden oluşmaktadır. Ama şiddeti hastaya göre değişebilmektedir.
Bu şikâyetleri gelişen bir hastada evde ilk yapılması gereken genel tedbirler hastanın düz bir yerde hafif yan yatırılması, rahat nefes almasının sağlanması, ağız içinde yemek artığı veya takma diş varsa çıkartılması gerekmektedir. Daha sonra acil servisi arayarak hastanın en kısa zamanda sağlık kuruluşuna nakli sağlanmalıdır. Hastane ortamında teşhis ve tedavide yardımcı olması için hastanın kullandığı ilaçlar, sağlık raporları, sağlık karneleri mutlaka görevlilere teslim edilmelidir.

PROGNOZU

Bu hastalık nöroloji ve beyin cerrahisinin ağır hastalıkları arasındadır. Hastanın hayati tehlikesi oldukça yüksektir. Hastaneye ulaşan hastaların yaklaşık % 25’i kaybedilmekte, yaşayan hastaların büyük kısmında devamlı bakım gerektiren kalıcı hasarlar ortaya çıkmaktadır.

TEDAVİSİ

Bu hastalığın tedavisi tamamen sağlık kurumlarında, yoğun bakım ünitelerinde ve uzman hekimler gözetiminde yapılmalıdır. Sağlık kurumuna ulaşana kadar sadece genel ilk yardım tedbirleri alınmalı, hastaya herhangi bir ilaç, yiyecek, su gibi şeyler verilmemelidir.

KOMPLİKASYONLARI

Bu hastalık ağır seyirli olduğundan hastanın hayati tehlikesinin yüksek olduğu bilinmelidir. Tehlikeyi atlatan hastalarda konuşma bozukluğu, nöbet geçirme, hafiften ağıra kadar derecelerde felçler gelişebilmektedir. Hastanın uzun dönem bakımında bu konuda uzman hekimlerden (nöroloji, diyetisyen, fizik tedavi gibi) destek tedavisi alması gerekmektedir.

KORUNMA

Öncelikle ailede özelikle 1. derece akrabalarda böyle bir hastalığın varlığında mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene gerekmektedir. Bu hastalığa neden olabilecek şeker, tansiyon gibi kontrol edilebilecek hastalıkların çok iyi takibi ve kontrol altına alınması gerekir. Varsa sigara, alkol, ilaç tüketimi de kontrol edilmelidir.Bu hastalığa neden olan en büyük etken olan travmalardan korunmak için mutlaka dikkatli olunmalıdır. Kazalardan korunmak için alınması gerekli tedbirlere mutlaka uyulması gerekmektedir.

Dr. Habibullah DOLGUN, Doç. Dr. Zeki ŞEKERCİ.

Bir önceki yazımız olan Amipli Beyin Zarı İltihabı başlıklı makalemizde Amipli Beyin Zarı İltihabı, Amipli Beyin Zarı İltihabı belirtileri ve Amipli Beyin Zarı İltihabı hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.