/ 09 Aralık 2014, Salı / Nöroloji


İlaca dirençli bazı epilepsi vakalarında TMS ‘nin ameliyattan daha iyi sonuçlar verdiği açıklandı. ABD’de Epileps ile tedavi vakfı’ndan nörolog Dr. Alexander Rotenberg’un açıkmalarına göre, ilaçlara cevap vermeyen temporal lob epilepsilerinin üçte ikisi, manyetik stimülasyon (TMS) uygulamaları ile artık tedavi edilebiliyor.

Temporal lob epilepsileri, tüm epilepsi vakalarının dörtte birini kapsıyor. Ve genelde ilaçlara dirençli oluyorlar. Bir diğer adı da psikomotor epilepsi olan bu epilepsi türünde bazen hastalar bilinçsizce bir şehirden diğer bir şehire bile seyahat edebiliyor. Hastalar nöbet esnasında yeyip, içiyor, günlük ihtiyaçlarını karşılıyor hatta seyahat edebiliyor. Örneğin hasta İstanbulda nöbete başlayıp, Erzincan da uyanabiliyor. Nöbet esnasında genellikle olan biten pek hatırlanmıyor.

Bir nevi gözleri açık uyurgezerlik gibi olan bu nöbetler, hukuki olarak ta çok karışıklıklara neden olmakta. Psikomotor epilepsisi olupta suç işleyen hastalar, bilinçli iken mi yoksa nöbet esnasında mı suç işledikleri her zaman tartışma konusu olup, hakimlerin kafasını karıştırabiliyor.

Dr Rotenberg ve araştırma ekibine göre, güvenli ve etkili bir rTMS ile yeterli manyetik alan gücü üretilerek derin beyin yapıları uyarabilir. Böylece nörotransmitter ve elektrik aktivitesi inhibe edilerek Temporal Lob Epilepsisi nöbetleri durdurulabilmektedir. Transkranial manyetik stimülasyon, tekrarlayıcı manyetik uyarı vurumları ile regülasyon ve düzenleme yapan bir uygulama. Avrupada özellikle depresyon ve panik atak gibi rahatsızlıkların tedavisinde her geçen gün popülaritesi artan bir tedavi. Bir çok nörolojik hastalığın tedavisinde de artık kullanılmakta. Acı sızı vermeyen bir tedavi ve tesbit edilmiş bir yan etkisi yok.

Dr. Mehmet Yavuz

Bir önceki yazımız olan Ellerinizdeki Uyuşma Neyin Belirtisi başlıklı makalemizde karpal tünel sendromu belirtileri, karpal tünel sendromu nedir ve karpal tünel sendromu tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.