/ 04 Aralık 2013, Çarşamba / Sağlık Bilgileri


Suyun tedavi amaçlı kullanılmasına hidroterapi tedavisi denir. İnsan vücudunun üçte ikisi gibi büyük bir kısmının suyla kaplı olması, suyun insan hayatındaki önemini gözler önüne sermektedir. Hidroterapide asıl olan suyun hareketi sonucu ortaya çıkan insan vücudunun verdiği pozitif tepkidir. Su vücuda enerji kazandırır, vücudu toksinlerden arındırır ve vücut ısısını dengeler.

Suyun sıcaklığına göre insan vücudunun vereceği tepkiler farklı olacaktır. Soğuk su vücuda enerji verir, canlanmanızı, kendinize gelmenizi sağlar. Yüksek ateşi düşürmek için soğuk su kullanılır. Vücudun zedelenmiş bölümlerinde meydana gelebilecek şişlikleri engellemek için buz tedavisi uygulanır.

Buna karşılık sıcak su ise vücudun gevşemesini, rahatlamasını sağlar. Sıcak su buharıyla vücuttaki gözenekler açılır, terleme gerçekleşir ve bu yolla vücuttaki toksinler atılmış olur. Vücudun kan dolaşımını hızlandırmak için suyla şok tedavisi uygulayabilirsiniz. Şok tedavisi sıcak ve soğuk su banyosunu birbirinin ardından yaparak gerçekleşir.

Termal Suyun Faydaları:

Ağrılı romatizmal hastalıkların, kireçlenmelerin
Deri hastalıklarının
Böbrek ve idrar yolu hastalıklarının
Stres ve strese bağlı rahatsızlıkların
Mide, bağırsak ve safra kesesi hastalıklarının
tedavisinde termal suyun çok büyük yararları vardır.

Hidroterapide kullanılan yöntemler hastalığın oluştuğu bölgeye göre değişir. Suyun ısısı ve basıncı, banyo süresi, masaj için kullanılan araçlar hastalığa bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Suyla birlikte farklı bitkiler ve mineraller uygulandığında ise suyun 1001 mucizesine yenilerinin katıldığı kanıtlanmıştır.

Suyla birlikte uygulanacak mucizevi terapilerden bazıları:

Küçük hindistan cevizi ağacı tohumu: Terlemeyi sağlar.

Sarı papatya: Cildi pürüzsüzleştirir, gözenekleri açar; uykusuzluk ve hazımsızlık problemlerini çözer.

Biberiye: Kan dolaşımını arttırır.

Zencefil: Kasları gevşetir, cildi renklendirir, dolaşımı hızlandırır.

Sülfür: Aknelere iyi gelir.

Ölü deniz tuzları: Vücudu yeniler.

Isırgan otu/Rezene: Ciltteki pürüzleri yok eder.

Adaçayı: Ter bezlerini uyarır.

Çam özü: Terlemeyi hızlandırır, cildi yumuşatır, kızarıklıkları geçirir.

Bir önceki yazımız olan Akupressur Terapisi Nedir başlıklı makalemizde Akupressur Terapisi nasıl yapılır, Shiatsu terapisi nasıl uygulanır ve Shiatsu terapisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.