/ 03 Temmuz 2013, Çarşamba / Kadın Sağlığı


Havuza giren kadınlarda sıkça görülen vajinal mantar konusunda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sermet Akar, kadınlara uyarılarda bulundu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sermet Akar, özellikle havuza giren kadınları vajinal mantar tehlikesinin beklediğini belirterek, “Mantar nemli ve sıcak yerde çoğalır. Duş alınarak kurulanmalı, ıslak mayo ile durulmamalı, klorun fazla olduğu havuz yerine deniz tercih edilmeli” dedi.

Vajinal mantar, kadınlarda görülen ve Kandida adlı bir bakterinin çeşitli nedenlerle aşırı çoğalması sonucu, vajina ve çevresinde ortaya çıkan kaşıntılı ve bulaşıcı bir hastalıktır.Her kadının hayatında bir kere de olsa akıntı ile kendine gösteren vajinal enfeksiyonlara yakalandığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sermet Akar, “Vajinal mantarlar yazın daha sık ortaya çıkıyor. Çoğunlukla ihmal edilen bu mantarlar tedavi edilmediğinde sürekli tekrar eder.

Bu noktada hastanın direnci de çok önemli bir konu. Beslenme bozukluğu, stres, vücutta hormonel değişiklikler, antibiyotik kullanımı sonrası vajen içindeki dengenin bozulması, şeker hastalığı, tuvalet alışkanlığı, ortak kullanılan eşyalar, havuz, hamam gibi ortak kullanım alanları gibi çeşitli nedenler vücut direncinin düşmesine yol açarak, mantar mikroplarının ortaya çıkmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı.

KLOR, İYİ MİKROPLARI ÖLDÜRÜR

Vücudun dış kısmı ile rahim ağzı arasında olan döl yolu denen kısımda bulanan mikropların yüzde 80’inin vücutla dost, dengeyi sağlayan, kötü mikroplarla savaşan, savunma görevi gören iyi mikroplar olduğunu açıklayan Op. Dr. Akar, “Vajinal mantarlar daha çok klorlu havuzların bu iyi niyetli mikropları öldürmesi, sayısını azaltaması nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Yoksa vajinal mantar havuzdan bulaşmaz. Sadece klorun iyi mikropları öldürmesiyle mantarın üremesine alt yapı hazırlar” dedi.

Op. Dr. Akar, “Mantarın sevdiği, üremesinin fazla olduğu ortam sıcaklık ve nemin fazla olduğu ortamlardır. Bu yüzden havuzdan çıktıktan sonda hemen duş alınarak, kurulanmalı ve ıslak mayo ile asla durulmamalıdır. Mantarın oluşmasına ortam hazırlayacak tüm faktörlerden kaçınılmalıdır. Dar giysiler, günlük ve parfümlü pedler, sentetik iç çamaşırları da kullanılmamaya özen gösterilmeli” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde sezaryen doğum nasıl yapılır, sezaryen doğum nedir ve sezaryen doğum videosu hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.